Правильно вибраний котел  не лише створює тепло та затишок у помешканні, але й суттєво економить кошти на опалення. Якщо котел вибрано невірно, то це призводить до поганого обігрівання, вогкості, зіпсованого ремонту у будинку та до незапланованих витрат.   Газові котли – популярний вибір при опаленні як радіаторами, так і теплою підлогою. Тому вони широко представлені на ринку опалювального обладнання двома великими групами – настінні та підлогові.

У цій статті ми ознайомимо вас  з основними критеріями вибору котла.

Основні критерії вибору котла

Як визначити необхідну потужність котла?

Перше, на що варто звернути увагу при виборі котла, –  його потужність. Потужність котла вибирають залежно від опалювальної площі й теплових втрат будинку. Для вибору котла потрібно робити тепловий розрахунок. Це досить складно і потребує залучення кваліфікованого теплоенергетика. Але можна скористатися простим і надійним способом.

Тепловтрати 1 м2 площі будинку можна усереднено прийняти як 100 Вт. Але це за умови, що приміщення не розташоване поряд із неопалюваними приміщеннями, висота стелі у ньому не більше 3 м, і воно не має багато вікон. Якщо кімната має два або більше вікон або є кутовою, то на опалення 1 м2 буде потрібно близько 150 Вт.

Після розрахунку потужності на потреби опалення необхідно визначитися із продуктивністю котла гарячого водопостачання. В технічних характеристиках котла зазвичай продуктивність наводять в л/хв. З одного крана виливається приблизно 400 л/год. Якщо буде достатньо однієї точки гарячого водопостачання, то необхідний котел із продуктивністю 400/60 = 6,6 л/хв.

Якщо ж потрібно як мінімум дві точки гарячого водопостачання, то вибирають котел продуктивністю не менше ніж 13,2 л/хв.

Котли також обирають за температурою вихідної води. Комфортна температура теплої води приблизно 40°C. В характеристиці котлів, окрім діапазону температур гарячого водопостачання (наприклад, 30–50 ± 3°C), наведено такий параметр, як витрата при температурі 25°С, 30°С, 35°С – це різниця між температурою холодної води, що входить у котел, і гарячої, нагрітої котлом. Припустимо, що температура холодної води 10°C. Щоб отримати на виході бажані 40°C (або трохи менше), необхідно нагріти воду на 30°C. Якщо постійна витрата води при температурі 30°C становить 13,2 л/хв, то такий котел гарантовано забезпечить дві точки водопостачання у будь-якому режимі використання.

Гарантійне і сервісне обслуговування

При виборі котла варто звернути увагу на гарантійне обслуговування. Важливо не тільки придбати надійний, економічний і зручний котел, а й пересвідчитися, чи цей котел має сервісне обслуговування. Можна купити хороший котел і через півроку його викинути через те, що у продавця не буде до нього запасних частин чи кваліфікованих фахівців.

Який вид котла вибрати – підлоговий або настінний?

Купувати настінний котел доцільно при наявності природного газу та площі приміщення, яка опалюватиметься, від 80 до 350 м2 (при хорошому утепленні).

Якщо ж площа приміщення менше 80 м2, для його опалення як варіант можна використати електричні конвектори й накопичувальні електричні чи газові водонагрівачі – це дешевший варіант, враховуючи монтаж, матеріали й обладнання. У всіх інших випадках слід застосовувати підлогові котли.

Настінні котли

Котли настінного типу дуже комфортні й більш економічні, ніж підлогові. Їх комплектують насосом, розширювальним баком, аварійною групою. Це ціла котельня у невеликій коробці. Такий котел монтують на стіну, і він займає дуже мало місця. Є моделі настінних котлів із примусовим відведенням продуктів згоряння. Для таких котлів не потрібно облаштовувати димар – у  комплекті до котла йде невеликий патрубок, який виводить  продукти згоряння через стіну на вулицю. Користуватися котлом дуже зручно. Вбудований пульт керування дає змогу легко  налаштувати температуру опалення та гарячої води. Є перемикання між літнім і зимовим режимами. При використанні літнього режиму котел працює тільки на гаряче водопостачання. Він вмикається лише тоді, коли відкривають кран гарячої води.

Варто звернути увагу на те, що настінний газовий котел під’єднують до електромережі, тому при вимкненні електрики котел теж вимикається. Але цю проблему можна вирішити, придбавши генератор змінного струму.  І все ж варто звернути увагу ще й на стрибки напруги, тому до котла під’єднують стабілізатор напруги. Тоді такому котлу вже нічого не загрожуватиме.

Настінні котли ідеально підходять для опалення квартири або житлового будинку, приготування гарячої санітарно-технічної води. Порівняно з підлоговим котлом настінний має менші габарити і не займає великої площі, тому що його встановлюють на стіну. Його легко встановити в кухні, у ванній кімнаті або на горищі.

Конструкція газового настінного котла

Конструкція газового настінного котла:

Т1 – подавання у систему опалення; Т2 – повернення з системи опалення; Т3 – подавання гарячої води; Г1 – подавання газу, В1 – подавання води з водопроводу, 1 – клапан, 2 – пальник, 3 – основний теплообмінник, 4 – насос, 5 – байпас, 6 – манометр, 7 – запобіжний клапан, 8 – фільтр, 9 – кран подавання, 10 – компенсатор об’єму, 11 – триходовий клапан, 12 – автоматичний повітровідвід, 13 – теплообмінник гарячого водопостачання, 14 – рекуператор (конденсаційний теплообмінник), 15 – пристрій для відведення конденсату, 16 – вентилятор

Які бувають настінні котли

Настінні котли бувають одно- і двоконтурні. Одноконтурні котли забезпечують тільки опалення приміщення.

Двоконтурні котли одночасно опалюють приміщення і забезпечують гаряче водопостачання. Перевага двоконтурних котлів очевидна, адже купуючи один котел ви вирішуєте одразу дві проблеми. Але бувають різні випадки, наприклад, у приватному будинку може бути центральне водопостачання і не бути опалення. Тоді проблему вирішують одноконтурні котли.

Настінний газовий котел

У настінних котлах принцип нагрівання води проточний. Теплоносій (вода) не нагрівається в якійсь ємності, а в «проточному режимі». Настінні котли поділяють на котли з відкритою і закритою камерою згоряння.

Можливості настінних котлів

Газові настінні котли призначені для опалення приватних будинків або квартир, а також для приготування гарячої води. Як правило, вони мають компактні розміри, при цьому вдало поєднують багато корисних властивостей. Виробники враховують, що котел постійно буде на очах – тому настінні котли мають вишуканий дизайн.

Керує роботою котла автоматика, яка, залежно від ступеня автоматизації, сама підтримуватиме заданий температурний режим у будинку. Наприклад, можна самостійно керувати роботою котла, налаштовуючи бажану температуру на заданий час (таймер) і у потрібному приміщенні (наприклад, вночі температура +20°C, а вдень +22°C).

У систему опалення може входити тепла підлога, температурою якої також можна керувати за допомогою котла. Газовий котел автоматично вимикається при відсутності газу й автоматично вмикається при його подаванні, тобто має блок автоматичного запалювання. Автоматика котла контролює наявність полум’я, тяги в димарі, нагрівання теплоносія.

Вибір  настінного котла

Для початку необхідно визначитися, який котел потрібен: одно- чи двоконтурний. Далі визначають потрібну потужність котла.

Важливим критерієм вибору є відкрита або закрита камера згоряння. Якщо котел розміщуватимуть в окремій будівлі, то краще обрати котел із відкритою камерою згоряння. Якщо ж стіновий котел передбачають у квартирі або будинку, де відсутній димохід, слід вибрати котел із закритою камерою згоряння.

Сучасні настінні газові котли мають багато переваг

По-перше, вони зберігають працездатність (не блокуються і не вимикаються) при досить широкому діапазоні тиску газу, що актуально, тому що бувають проблеми постійного перепаду тиску магістрального газу. Хороші настінні котли легко розпалювати, і вони працюють навіть при тиску газу 2 мБар. Звичайно, потужність при такому тиску знижується, але котел працює постійно. При цьому вони зберігають не менше 90% потужності при тиску газу 13 мБар.

По-друге, практично у всіх котлів є система керування потужністю пальника, що дає змогу плавно змінювати потужність пальника в діапазоні 37–100%  залежно від потреби і, тим самим, знижувати ймовірність утворення накипу в теплообміннику, підвищуючи комфортність використання.

По-третє, котли оснащені усіма необхідними ступенями захисту, які забезпечують високий рівень їхньої безпеки. Настінні котли мають два ступені захисту від утворення накипу. З одного боку, це система контролю температури у первинному контурі, яка дає змогу практично миттєво реагувати на критичне підвищення температури в теплообміннику, що істотно знижує ймовірність утворення накипу. З іншого боку, у ньому також є магнітна система зниження накипу, заснована на тому, що під дією магнітного поля солі розкладаються так, що вони не випадають в осад при нагріванні. Якщо цього не відбувається, і накип осідає на теплообміннику, він може згоріти, і котел стає несправним.

Застосування настінних газових котлів

Є два основні напрями застосування настінних газових котлів.

Перший – облаштування індивідуальних систем опалення в заміських будинках і котеджах. Оскільки потужність цих пристроїв коливається від 12 до 42 кВт (залежно від фірми виробника і марки котла), то і діапазон приміщень, які можна за допомогою настінних котлів опалити й забезпечити гарячою водою, досить широкий – від 50 до 400 м2. Відносно невисока вартість, простота монтажу, компактність і можливість вписати настінний котел практично у будь-який інтер’єр – незаперечні переваги цих котлів.

компактний настінний газовий котел

Друга сфера застосування настінних котлів – поквартирне опалення в багатоповерхівках. Сьогодні багато говорять про реформу житлово-комунального господарства. Одним із ключових питань цієї реформи є створення ефективних систем теплопостачання. Ремонт старих зношених теплотрас потребує значних затрат. Окрім того, втрати тепла при його доставці до кожної конкретної квартири старими теплотрасами дуже великі. У цих умовах оптимальним може стати застосування поквартирного опалення настінними газовими котлами. Розрахунки показують, що це дасть змогу знизити витрати газу (порівняно з наявним центральним опаленням) приблизно у 2 рази, а витрати кожного конкретного споживача на опалення можуть зменшитися у 2–3 рази. Скорочення витрат – не єдина перевага поквартирного опалення. Маючи власний котел, господар сам вирішує, коли і яку температуру в квартирі йому потрібно підтримувати. Адже всім відомі ситуації, коли центральне опалення вмикається завчасно або із запізненням. За наявності власного котла таких проблем не буде.

Підлогові котли

Підлогові котли – це простий і надійний вид опалювального обладнання. Такі котли електронезалежні та досить економічні (їхнє ККД – 90–93%). Вони оснащені простою і надійною автоматикою, яка дає змогу підтримувати задану температуру, вимикає котел у разі вимкнення газу та при відсутності тяги в димарі. Підлогові котли потребують встановлення хорошого димовідводу – димар не має бути звужений і мати більше двох колін. Такі котли слід встановлювати у разі нестабільного подавання електроенергії, зокрема, якщо система опалення з природною циркуляцією, тобто може працювати без циркуляційного насоса. У цьому випадку у приміщенні тепло буде завжди, незалежно від того є електроенергія чи ні. Головне, щоб був газ. Навіть якщо система опалення не працює без насоса, але є перепади електроенергії, все одно краще встановити підлоговий котел, що буде набагато надійніше. Істотним недоліком підлогових котлів є гаряче водопостачання. Такі котли мало виробляють гарячої води і дуже складно налаштувати  прийнятну її температуру. Приготування гарячої води не є економічним, особливо влітку. При цьому не рекомендують купувати підлоговий котел із гарячим водопостачанням. Краще встановити котел тільки на опалення, а для підігрівання води користуватися проточним водонагрівачем.

Особливості підлогових котлів

Підлоговий котел – це традиційний і консервативний пристрій, який суттєво не змінився за багато десятиліть. Теплообмінник підлогових котлів зазвичай виготовляють із чавуну або сталі. Чавунний теплообмінник виготовляють товстішим, але він більш крихкий, а отже, є ризик утворення мікротріщин при транспортуванні. Окрім того, у процесі експлуатації чавунних котлів при використанні твердої води, внаслідок конструктивних особливостей чавунних теплообмінників і властивостей самого чавуну, з часом відбувається їх руйнування в результаті локальних перегрівань. Сталеві котли легші, не бояться ударів під час транспортування. Проте при неправильній експлуатації сталевий теплообмінник може кородувати. Але створити нормальні умови експлуатації для сталевого котла не дуже складно. Важливо, щоб температура у котлі не падала нижче температури «точки роси». Кваліфікований проектант завжди зможе спроектувати систему, при якій термін слугування котла буде максимальним.

експлуатація підлогового котла

Пальники підлогових котлів

Своєю чергою, всі підлогові газові котли поділяють на дві основні групи: з атмосферними і надувними (іноді їх називають змінними, вентиляторними, навісними) пальниками. Атмосферні пальники простіші, дешевші та працюють тихіше. Котли з надувними пальниками мають більший ККД і значно дорожчі (з урахуванням вартості пальника). В такі котли можна встановити пальники, які працюють на газі або рідкому паливі. Слід зауважити, що атмосферний пальник є невід’ємною частиною котла і входить у його вартість. Надувний пальник зазвичай продають окремо і, як правило, його вартість не входить у ціну котла.

Потужність підлогових газових котлів з атмосферним пальником здебільшого коливається від 10 до 80 кВт (але є фірми, які виготовляють й більш потужні котли цього типу), в той час як моделі зі змінними надувними пальниками можуть мати потужність до кількох тисяч кВт. Таким чином, споживач завжди зможе підібрати оптимальний за потужністю варіант для опалення як невеликого заміського будинку, так і величезної будівлі.

У наших умовах дуже важливий ще один параметр газового котла – залежність його автоматики від електроенергії. Адже в нашій країні часті випадки виникнення проблем з електрикою – десь її подають із перебоями, а в окремих місцях – відсутня зовсім. Більшість газових котлів з атмосферними пальниками працюють незалежно від наявності електроживлення. Така автономність може бути досягнута двома способами. Перший – максимально спростити систему керування котлом і завдяки практично повній відсутності автоматики домогтися незалежності від електрики. У такому разі котел може підтримувати тільки задану температуру теплоносія і не буде орієнтуватися на температуру повітря у приміщенні. Другий спосіб, більш прогресивний – із використанням теплогенератора, який з тепла виробляє електрику, необхідну для роботи автоматики котла.

Газові котли можуть бути одноступінчастими (працюють лише на одному рівні потужності) і двоступінчастими (2 рівні потужності), а також з модуляцією (плавним регулюванням) потужності. Оскільки повну потужність котла використовують протягом приблизно 15–20% опалювального сезону, а 80–85% часу вона є зайвою, то зрозуміло, що економічніше використовувати котел із двома рівнями потужності або модуляцією потужності.

Коментарі фахівців

Степан ВЛАСЕНКО, інженер-теплотехнік:

Степан ВЛАСЕНКО, інженер-теплотехнік

– Якщо до ділянки підведено магістральний газ, то, здебільшого, оптимальним є опалення будинку з використанням газового котла. Не випадково приблизно 50% використовуваних котлів саме газові.

У системі опалення котел займає центральне місце і його вважають серцем системи теплопостачання. Сучасні котли, крім суто професійних якостей, мають також ергономічний дизайн. Котел – це генератор тепла, в ньому енергія від згоряння палива за допомогою теплообмінника передається теплоносію, яким найчастіше є вода. Сьогодні на ринку є величезна кількість газових котлів.

Усі газові котли поділяють на дві групи: підлогові та настінні. На перший погляд цей поділ досить умовний. Насправді у випадку з опалювальними котлами різниця досить суттєва, тому що стінові й підлогові котли мають різну конструкцію та комплектацію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я