Радіатори (або батареї) опалення – другий після опалювального пристрою важливий елемент опалювальної системи, від функціонування й конструкції якого безпосередньо залежить температура і комфорт у помешканні.

різновиди радіаторів (батарей)

Тому, перш ніж визначити основні критерії вибору радіаторів, ознайомимо вас із основними видами цих пристроїв, які пропонує сучасний ринок.

Одні радіатори можна встановити тільки в автономній опалювальній системі з її порівняно чистою водою і низьким тиском, а інші можуть легко витримати жорстокий бій з гідроударами і хімічно активною водою у централізованих системах опалення. Давайте з’ясовувати.

Чавунні радіатори

Почнемо з чавунних радіаторів, тільки не думайте, що це «минуле сторіччя», радянська доба – сучасні радіатори з цього металу виглядають досить естетично. Бюджетні моделі мають плоскі акуратні поверхні й компактні (порівняно з радянськими взірцями) розміри. Є також вишукані ретро-моделі, які можуть вдало прикрасити інтер’єр. Приміром, радіатори на витончених ніжках, які гарно виглядатимуть у приміщенні.

Чавунні радіатори довго зберігають тепло і не піддаються корозії, тому здатні функціонувати без проблем кілька десятків років.

Головна їхня перевага – можливості використання у відкритих системах. Чавунні секційні опалювальні радіатори найменш чутливі до спорожнення системи. Завдяки підвищеному вмісту кремнію у поверхневому шарі чавун в необробленому вигляді не піддається корозії й стійкий до впливу твердих часток. Однак гідравлічні удари небезпечні для чавунних радіаторів, оскільки чавун – досить крихкий матеріал. На сучасному ринку представлені моделі, здатні працювати під тиском 9–12 атм і максимальною температурою теплоносія 110 ° С.

Чавунні радіатори відрізняються високою теплопровідністю і тепловою інерційністю. Теплову інерційність слід віднести до істотних недоліків при сучасних системах опалення. Сьогодні опалювальні прилади все частіше оснащують термостатичними вентилями, які дають змогу змінювати витрати теплоносія. Чавунний радіатор при закритті вентиля довго остигає, а після  відкриття довго розігрівається.

ЧИТАЙТЕ  Що обрати: теплу підлогу чи радіатори?

До недоліків також слід віднести порівняно велику вагу і пов’язану з нею складність монтажу і великий обсяг теплоносія. Оскільки чавун – досить крихкий матеріал, то ця властивість є небезпечною при можливих гідроударах.

Чавунні радіатори (батареї)

Алюмінієві радіатори

Для власного будинку це чудове рішення: і коштують не дуже дорого, і дизайн мають різноманітний. Якщо вода в опалювальній системі чиста та її кислотність у нормі, то радіатори з алюмінію прослужать років 15–20. Мала вага – одна із переваг цих радіаторів, завдяки чому на установлення йде мінімум часу і сил.

Ці радіатори виготовлені з матеріалу, який поєднує низьку теплову інерційність з високою теплопровідністю. Алюмінієві радіатори здатні швидко реагувати на зміни потреб приміщення у теплі. Є серед них моделі, здатні працювати при тиску 20 атм. Досить жорсткі вимоги висувають алюмінієві радіатори до теплоносія. Значення pH для них має становити 7–8. Інакше почнеться хімічна реакція алюмінію з виділенням водню. Це і для радіаторів згубно, і у пожежному відношенні небезпечно. Для відведення повітря необхідно ставити кран Маєвського (втім, він необхідний і для інших типів радіаторів). Для алюмінію небезпечні тверді частки, здатні викликати абразивне зношування радіатора і зруйнувати його захисний шар.

Залежно від технології виробництва алюмінієві радіатори бувають двох типів.

• Екструзійні (або пресовані) радіатори мають секції, склеєні з трьох частин й запресовані. Центральна деталь витиснена ​​на екструдері, а верхній та нижній колектори відлиті під тиском.

• Литі радіатори надійніші й міцніші – кожна їхня секція відлита під тиском.

Перші висувають до якості теплоносія більш високі вимоги, тому фахівці не рекомендують встановлювати їх у мережах центрального опалення.

Необхідно звертати увагу на те, що алюміній здатний утворювати гальванічні випаровування при контакті з деякими металами, зокрема міддю, яку широко використовують у сантехнічних системах. Одні фахівці вважають, що у системі опалення з мідною розводкою і алюмінієвим радіатором не виникатиме пришвидшена корозія, а НДІ сантехніки рекомендує використовувати чавунні, бронзові або латунні перехідники з метою недопущення контакту міді й алюмінію. У алюмінієвих радіаторах накопичується водень, тому їх необхідно оснащувати пристроєм для видалення повітря.

ЧИТАЙТЕ  Що обрати: теплу підлогу чи радіатори?

Не варто забувати і про елегантність алюмінієвих радіаторів – якщо ваша квартира оформлена в модному стилі хай-тек, тоді можна навіть не ховати радіатори за шторами – їхній сріблястий колір чудово доповнить і підкреслить загальний інтер’єр приміщення.

Алюмінієві радіатори (батареї)

Біметалеві радіатори

Це хороший варіант для квартири у багатоповерховому будинку, де тиск у системі опалення високий або бувають його стрибки, так звані гідравлічні удари. Біметалеві радіатори, у яких під алюмінієвою оболонкою «ховаються» сталеві (або мідні) міцні труби, з легкістю витримують перепади тиску. На ринку представлені моделі, які здатні працювати при тиску 35 атм, а допустиме значення pH для них становить 6,5–9,5. Найбільш надійними є ті біметалеві радіатори, у яких теплоносій контактує тільки зі сталлю.

Окрім того, їх, на відміну від алюмінієвих, не знищить корозія, адже сталь і мідь не такі хімічно активні, як алюміній.

Біметалеві радіатори бувають двох видів.

• Суто біметалеві радіатори, у яких відсутні алюмінієві деталі. Вони повністю виготовлені зі сталі (або міді) і не кородують на відміну від колектора алюмінієвої батареї, а рифлений корпус радіатора забезпечує хорошу тепловіддачу.

• Псевдо біметалеві (напівбіметалеві) радіатори мають серцевину, у якій тільки вертикальні канали посилені сталлю. Інші деталі – алюмінієві. Це збільшує тепловіддачу, але знижує міцність. Такі радіатори мають нижчу ціну ніж суто біметалеві.

Окрім того, біметалеві радіатори можуть складатися з декількох секцій або мати вигляд суцільного монолітного виробу.

• Радіатори секційного типу зручні тим, що їх можна за необхідності перебрати. Наприклад, коли вийде з ладу одна секція або ж знадобиться збільшити або зменшити кількість цих секцій.

• Перевага монолітних радіаторів у тому, що вони мають величезний запас по тиску (близько 100 атм). Тому такі прилади – найкраще рішення для будинків з центральним опаленням, де тиск у системі досить сильний і від гідроударів іноді не вберегтися.

ЧИТАЙТЕ  Що обрати: теплу підлогу чи радіатори?
Біметалеві радіатори (батареї)

Сталеві радіатори

Сталеві радіатори відрізняються низькою тепловою інерційністю, невеликою вагою й високою тепловіддачею. Але вони дуже чутливі до вмісту кисню, розчиненого у теплоносії, тому використовувати сталеві радіатори рекомендують у закритих системах опалення, оскільки після спорожнення системи посилюється корозія цих опалювальних приладів. Експлуатаційні характеристики сталевих радіаторів  залежать від товщини стінок та їхньої конструкції.

Сталеві радіатори бувають трьох видів: трубчасті, секційні й панельні.

У секційних сталевих радіаторах секції виготовлені з листової сталі. Їх легко очищати від пилу, але вони не витримують тиск вищий ніж 6 атм.

Трубчасті радіатори найбільш міцні та розраховані для роботи при тиску 10–15 атм. Вони здатні забезпечити високий тепловий комфорт.

Панельні радіатори є відносно недорогими й ефективними опалювальними приладами, розрахованими на тиск 7–8 атм і температуру 110 ° С. Окрім чутливості до впливу кисню, панельні радіатори схильні до забруднення, тому установка фільтрів буде доцільним рішенням.

Сталеві радіатори (батареї)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я