Серед твердопаливних котлів досить швидко почали набирати популярності твердопаливні котли тривалого горіння, які можна встановити у заміському будинку, інсталюючи чи оновлюючи систему опалення.

Відтак, щоб не помилитися у виборі та не мати з проблем у процесі користування котлом, пропонуємо ознайомитися з основними критеріями вибору котла.

Основні критерії вибору твердопаливного котла

Вибір твердопаливного котла тривалого горіння, матеріалу виготовлення, палива, на якому він працює, базується на таких основних критеріях:

  • паливо – якщо ви купуєте твердопаливний котел, можна заздалегідь продумати, яке саме паливо буде використовуватися. Якщо це вугілля, варто купити сталевий котел, якщо дрова – чавунний;
  • потужність і корисний об’єм камери згорання (топки) – завдяки цьому параметру можна зрозуміти, скільки палива ви зможете завантажити за один раз і як часто доведеться повторювати цю процедуру. Наприклад, якщо порівнювати сталевий і чавунний котел з однаковою потужністю, сталевому потрібно буде на 20% менше вільного місця від загальної площі;
  • вага котла;
  • економічність – у чавунного котла ККД менший, незважаючи на те, що він набагато довше остигає, ніж сталевий.

Дуже доречним при виборі котла буде також таке запитання:

Чим котли тривалого горіння відрізняються від інших твердопаливних котлів?

Твердопаливні котли тривалого горіння з’явилися на ринку опалювального обладнання не так давно, тому оцінити їхні переваги поки що може не так багато користувачів, однак деякі з них пропонуємо вашій увазі.

В основі роботи цих котлів – принцип економного спалювання палива протягом тривалого часу. Високий ККД і економічність такого обладнання досягається завдяки принципу верхнього горіння, згідно з яким інтенсивно горить тільки верхня частина палива. Нижня у цей момент чекає своєї черги і не нагрівається.

ЧИТАЙТЕ  Піролізні твердопаливні котли

Підписи

Як працює твердопаливний котел тривалого горіння?

Паливо, що є у топці, спалюється не знизу вгору, як у традиційних твердопаливних  котлів, коли гарячі гази проникають вгору і поступово «захоплюють» нові шари палива, а зверху вниз, що й уповільнює горіння. Повітря нагрівається до подачі у зону полум’я і не досягає нижніх шарів, а  тільки вогнища високої температури. Після того як шар палива згорів, вогонь вже опускається вниз. В результаті відбувається найбільш повне спалювання палива та залишається мінімум сажі й попелу.

Однієї закладки палива у топку котла з таким принципом роботи вистачить на 7–35 годин роботи, що залежить від обраного режиму. Котли тривалого горіння можуть працювати на вугіллі, дровах, тирсі, торфі, пелетах.

Ці опалювальні пристрої за ефективністю не перевершують традиційні й їхні показники приблизно такі самі, але тривалість горіння з однієї закладки дров або вугілля у них й справді збільшена, що досягається завдяки таким технічним рішенням:

• збільшено розміри паливної камери, куди можна вмістити удвічі більше дров, ніж у звичайний котел;

• спосіб спалювання нетрадиційний – зверху донизу.

Котли мають циліндричну форму, такої ж форми і топка, оскільки реалізувати ідею в прямокутному корпусі навряд чи можливо. Розподільник повітря у топці рухомий: при закладці пального він піднімається; у процесі горіння спирається безпосередньо на пальне і опускається у міру його згорання. Таким, чином, багате киснем повітря у будь-який момент подається безпосередньо до верхнього шару палива.

У ділянці, куди подається повітря, відбувається лише часткове окислення вуглеводню. Відпрацьовані гази разом з частинками попелу виходять у верхню частину топки: їх відділяє від ділянки первинного горіння масивний металевий диск.

ЧИТАЙТЕ  Що варто знати при виборі твердопаливного котла на пелетах

На вході в камеру, де доспалюються леткі компоненти палива, встановлено автоматичний регулятор тяги – нескладний пристрій, завдяки якому по тепловому розширенню корпусу опалювальний котел тривалого горіння визначає температуру теплоносія і підлаштовує швидкість витікання пічних газів.

Роль теплообмінника виконує весь корпус котла. Вода циркулює зверху вниз. 

Топку наповнюють дровами доверху, розпалюють також зверху, а потім на дрова за допомогою телескопічної труби опускається вантаж з отвором для проходу повітря. У міру згорання палива вантаж опускається, через що повітря постійно подається безпосередньо у зону полум’я.

Повітря проходить телескопічною трубою теж зверху вниз завдяки природній тязі димоходу або вентилятору. Конструкцією не передбачено теплообмінник, процес нагрівання теплоносія відбувається напряму, хоча димові гази теж встигають віддати частину свого тепла.

Завдяки цьому способу спалювання котел і система опалення можуть працювати на одному завантаженні дров до 12-ти годин, а вугілля – до 2-х діб.

І  все ж завдяки чому це відбувається?

У твердопаливному котлі тривалого горіння зольник і колосник відсутні взагалі, а внизу – глухий піддон. У нижній частині обсягу палива горіння не те що небажано – неприпустимо. У топці циліндричної форми повітря подається зверху по її центру і забезпечує горіння верхнього шару закладки.

Після того, як котел вийшов на робочий режим, паливо у невеликих кількостях можна довантажувати, наприклад, спалюючи побутові відходи.

Період роботи котла без дозакладки палива визначається тільки розміром топки і теоретично нічим не обмежений.

Пристрої достатньо стійкі до відмов і виходу з ладу, оскільки складної автоматики у них немає.

Твердопаливні котли тривалого горіння виробляють тільки у підлоговому виконанні: вони надто масивні для настінного монтажу.

Деякі недоліки

Пристрої чутливі до температури теплообмінника більшою мірою, ніж традиційні твердопаливні котли. Навіть незначне перевищення швидкості циркуляції викликатиме випадання конденсату на теплообміннику і його пришвидшену корозію. Однак твердопаливні чавунні котли тривалого горіння бояться конденсату меншою мірою, ніж сталеві, оскільки чавун менш схильний до корозії.

ЧИТАЙТЕ  Який твердопаливний котел здатний обігріти ваше помешкання?

Як і піролізні котли з нижнім горінням палива, твердопаливні котли тривалого горіння  недешеві.

Не завжди наддув може впоратися із попелом, велика кількість якого є причиною падіння тепловіддачі котла.

Крупнофракційне паливо, зокрема нерозколені дрова, використовувати небажано: у цьому випадку важко забезпечити горіння палива лише зверху. Вологе паливо теж не підходить для цих котлів. Дрова повинні бути максимально сухими.

Нарешті, розміри топки роблять важким її розпалювання при неповному завантаженні.