Невід’ємною складовою комфортного життя у помешканні є гаряча вода. Особливо гостро її відсутність відчувають влітку, коли профілактичні роботи на водогонах тривають довго. Отримати гарячу воду легко можна за допомогою пристроїв для нагрівання води: електричних, газових, а також на рідкому й твердому паливі.

У цій  статті мова піде про один із найпопулярніших видів водонагрівачів – газову колонку (або проточний газовий водонагрівач). Цей пристрій встановлюють за відсутності у помешканні сучасної системи опалення або наявності опалення з допомогою двоконтурного газового котла, який водночас і опалює приміщення, і нагріває воду.

Газова колонка (проточний газовий водонагрівач) – це зручний і практичний прилад, який забезпечує мешканців квартир і заміських будинків гарячою водою.

Що варто знати при виборі газової колонки

Газова колонка (проточний газовий водонагрівач) – це зручний і практичний прилад, який забезпечує мешканців квартир і заміських будинків гарячою водою.

Газова колонка складається з теплообмінника, де нагрівається вода, газового пальника, водяної арматури й автоматики, яка гарантує безпечну роботу.

При відкриванні крана з водою спрацьовує клапан, і газ надходить у пальник. У моделях з електричним розпалювачем газ загоряється автоматично в момент подавання. Газові колонки з п’єзорозпалювачем вмикають за допомогою спеціальної кнопки, а при вимиканні колонки залишається горіти гніт, який забезпечує подальше розпалювання пальника. Продукти згоряння газу видаляються через димар. Захищені від аварійних ситуацій сучасні колонки вимикаються у разі перегріванні, при недостатній тязі димоходу, згасанні полум’я, витіканні газу, відсутності води. Продуктивність цих приладів – 10–17 л/хв при мінімальному тиску 0,1–1 атм.

Газова колонка ВПГ-16
Газова колонка ВПГ-16

Сьогодні можна підібрати колонку до дизайну будь-якого інтер’єру. У нових газових колонках є електрозапальник на батарейках або п’єзоелемент, що не потребує джерела електроживлення. Від вибуху колонку захищає автоматика. Навіть якщо колонка випадково згасне, клапан з термопарою перекриє подавання газу.

Сучасна газова колонка працює за принципом: відкрив кран, потекла вода, колонка ввімкнулася; потекла гаряча вода, закрив кран, колонка вимкнулася – це дуже зручно й безпечно.

Газові колонки не займають багато місця і при цьому акуратно виглядають. Їх можна навіть сховати, дотримуючись правил техніки безпеки.

Колонки розрізняють за потужністю, тобто здатністю нагрівати певну кількість води за відрізок часу (л/хв). Тривала і безвідмовна робота газової колонки залежить від правильного її монтажу. Встановлення будь-якого газового обладнання, в тому числі колонки, потребує суворого дотримання заходів безпеки.

Усі роботи, пов’язані з газопостачанням, мають право виконувати організації, в яких є спеціальна ліцензія. На встановлення газових колонок з відкритою камерою згоряння є спеціальні технічні умови.

Схема під’єднання газової колонки
Схема під’єднання газової колонки

Яких умов потрібно дотриматися, аби встановити газову колонку

Щоб встановити газову колонку, обов’язково у будинку треба облаштувати димар для відведення продуктів згоряння. Товщина стінок димаря має становити не менше 0,6 мм. На горизонтальних ділянках димарі піднімають з ухилом не менше 2 см на 1 м.

ЧИТАЙТЕ  Як і чим нагріти воду у помешканні

Газову колонку встановлюють на стіну там, де необхідне гаряче водопостачання (найчастіше у кухні або в окремому приміщенні). При цьому відстань від стіни має бути не менше 2 см. Легкозаймисті стіни необхідно ізолювати від колонки шаром листового азбесту товщиною не менше 3 мм.

Якщо газову колонку встановлюють у неопалюваному приміщенні, то в холодну пору року потрібно постійно зливати з неї воду, щоб уникнути проривів трубопроводів.

Якої потужності бувають газові колонки і що враховувати при її виборі

При виборі колонки слід звертати увагу на її потужність, яка коливається у межах 7–28 кВт. Що більша потужність колонки, то більшу кількість води вона може нагріти за хвилину.

Наприклад, необхідно придбати агрегат, який забезпечив би гарячою водою (від 36 до 45°С) середньостатистичну сім`ю із чотирьох осіб.

Підрахуємо, скільки води буде потрібно. Найчастіше у квартирі встановлено два-три крани – на кухні й у ванній кімнаті. Із крана витікає приблизно 4 л/хв, з душу – 6 л/хв, отже, витрати становитимуть приблизно 10 л/хв. У технічному паспорті газової колонки має бути зазначена кількість і температура нагрітої за хвилину води. Якщо теплообмінник колонки мідний (мідь має великий коефіцієнт тепловіддачі), то ККД колонки буде більшим.

Газова колонка «Amina»
Газова колонка «Amina»

Конструктивні особливості газових колонок

Газова колонка – водонагрівач невеликих габаритів і ваги. Усі газові колонки мають однакову принципову схему, основу якої становлять газовий пальник і мідний теплообмінник (через нього проходить вода). Від характеристик саме цих складових залежить продуктивність газової колонки.

Додатковими елементами газових колонок є:

 • пристрій, який забезпечує рівномірність полум’я під теплообмінником;
 • газовий блок – пристрій, який відповідає за подавання газу на пальник при відкриванні крана й вимикає газ при його закриванні;
 • прилади безпеки – датчик тяги, датчик перегрівання, датчик наявності полум’я.

Усі ці пристрої забезпечують припинення подавання газу у непередбачених ситуаціях. Сучасні газові водонагрівачі проточного типу безпечні в експлуатації.

Усі газові колонки мають однакову систему захисту, яка спрацьовує за таких умов: зникнення полум’я, перегрівання теплообмінника та відсутність достатньої тяги.

Вигляд газової колонки «Junkers» зверху
Вигляд газової колонки «Junkers» зверху

Для увімкнення приладу не потрібні сірники та запальнички: більшість сучасних колонок обладнані автоматичним розпалюванням полум’я.

Продовжити термін слугування деталей і вузлів газової колонки можна, установивши на вході холодної води фільтр грубого очищення зі щільністю сітки не більше 100 мкм. Це значно зменшить кількість сольових відкладень на стінках теплообмінника і захистить його від перегрівання. До того ж фільтр позитивно впливає не тільки на роботу газової колонки, а й продовжує експлуатаційний ресурс усіх сантехнічних приладів і водяної арматури.

ЧИТАЙТЕ  Як і чим нагріти воду у помешканні
Вигляд газової колонки «Junkers» знизу
Вигляд газової колонки «Junkers» знизу

Монтаж газової колонки

Необхідні інструменти й матеріали:

газова колонка, ПВХ-труба для підведення води й фітинги до неї, паяльник для паяння труб, труборіз, металопластикова труба для підведення газу та фітинги до неї, газовий кран, сольовий і магнітний фільтри, водопровідний кран, гайкові ключі, гофра, дриль, дюбелі і самонарізи.

Колонку необхідно підвішувати на стіні у вертикальному положенні, використовуючи наявні у комплекті дюбелі й гаки. Не можна кріпити колонку до стіни так, щоб вона спиралася на свої газові та водяні з’єднання. При встановленні слід дотримуватися рекомендованих відстаней від стін і меблів.

Перед установленням необхідно вибрати місце розташування колонки. Усі водонагрівальні колонки треба приєднувати до димоходу, який має відповідні розміри і хорошу герметизацію. Димохід виготовляють з оцинкованої або листової нержавіючої сталі згідно з БНіП. При монтажі необхідно дотримуватися мінімальних розмірів, зазначених у паспорті виробника.

Монтаж підлогової газової колонки
Монтаж підлогової газової колонки

Варто розташувати газову колонку в такому місці, де зручно обладнати витяжку. Якщо вже є димохід від котла або каміна, можна вмонтувати витяжку з колонки у нього. Якщо ні, то роблять отвір в даху і стелі, вставляють у нього трубу (приміром, сталеву) довжиною 1,5–2 м, залежно від відстані між стелею і схилом даху.

Трубу, яка стирчить зі стелі, можна задекорувати спеціальною призначеною саме для цього розеткою. Потім встановлюють під розеткою газову колонку – це треба зробити так, щоб до неї не могли дістатися діти, але й не під саму стелю, щоб була змога відрегулювати автоматику на подавання води певної температури.

Газова колонка у розрізі
Газова колонка у розрізі

Розмічають отвори під дюбелі на місці кріплення колонки. Просвердлюють дрилем отвори й забивають у них дюбелі. Потім прикручують до них самонарізи і навішують колонку. Беруть відрізок гофри – один кінець натягують на вихідний отвір колонки, інший – вставляють у розетку димоходу. Отже, колонка облаштована системою відведення продуктів згоряння газу.

Треба переконатися, що модель нагрівальної колонки відповідає типу використовуваного газу. Кран, який перекриває подавання газу, має бути розміщений поруч із колонкою. Газ підводять до водонагрівача за допомогою гнучкого шланга з нержавіючої сталі. Тиск у газопроводі має відповідати технічним умовам.

Для підведення газу необхідно врізати трійник у газову трубу. Якщо є різьбові з’єднання, то просто вкручують туди трійник, а якщо ні, то потрібне газозварювальне врізання, яке має здійснювати фахівець. Встановивши трійник, прикручують до нього газовий кран.

ЧИТАЙТЕ  Як і чим нагріти воду у помешканні
Під’єднана газова колонка до мереж газо- і водопроводу
Під’єднана газова колонка до мереж газо- і водопроводу

Від газового крана до колонки розмічають шлях проходження труби і заміряють його. Це дасть інформацію про довжину труби і фітинги, які необхідні для прокладання газової труби. Просвердлюють через кожен метр отвори і вставляють у них кліпси, в які закріплюють трубу. Підводять трубу до колонки фітингом з накидною гайкою і приєднують до системи газопостачання.

За допомогою гнучких трубопроводів зі збільшеним перерізом під’єднують колонку до магістрального трубопроводу холодної води. Обов’язково потрібен фільтр, який необхідно регулярно прочищати. Визначають місце врізання трійника у систему водопроводу. Перерізають трубу труборізом і запаюють трійник. Якщо труба металева, потрібен компресійний фітинг. Потім встановлюють водопровідний кран.

При встановленні крана, як і у випадку з газовою трубою, розмічають шлях проходження водопровідної труби, визначають її метраж і кількість необхідних фітингів. Просвердлюють отвори і вставляють у них кліпси. Виконуючи послідовне паяння, закріплюють трубу в кліпсах. Підводять воду до колонки. Поруч з колонкою встановлюють сольовий фільтр, а за ним – магнітний. Під’єднують колонку до водопроводу фітингом з накидною гайкою та підключають колонку до системи гарячого водопостачання.

Конструкція газової колонки

Конструкція  газової колонки: 1 – під’єднання до димоходу; 2 – задня панель 3 – витяжний ковпак; 4 – теплообмінник; 5 – газовий вузол; 6 – мембранний газовий клапан; 7 – блок запалювання; 8 – вимикач; 9 – регулятор потужності; 10 – водяний вузол; 11 – розташування батарейок; 12 – регулятор витрати води

Як правильно запустити в роботу газову колонку

Перший запуск газової колонки

Газова колонка вже під’єднана до водопроводу, газопроводу та облаштована витяжкою. Відкривають газовий кран і перевіряють розчином мила і води стики газових труб. Якщо десь надуватимуться бульбашки, витік усувають.

Відкривають водопровідний кран і чекають, доки з труб вийде повітря, а фільтр наповниться водою. Тільки-но з крану потече вода, його закривають.

Облаштування газової колонки
Облаштування газової колонки

Слід простежити, щоб вода не просочувалася і не капала на стиках. Тепер вставляють у колонку батарейки, від яких працює електронне запалювання і рідкокристалічний дисплей. Потім відкривають кран гарячої води. З крана потече холодна вода. У колонці спрацює запалювання, загориться газ, і вода нагріється. Спочатку вона матиме неприємний запах мастила. Колонка мусить попрацювати кілька хвилин, щоб з труб вимилося мастило.

Повітропровід витяжки газової колонки
Повітропровід витяжки газової колонки

Установлення, а також переналагодження колонки може робити тільки спеціалізоване підприємство, що має ліцензію. Не можна закривати або зменшувати отвори вентиляції у стінах, дверях і вікнах. Якщо у приміщенні, де розміщена газова колонка, герметичні вікна, має бути забезпечений доступ повітря для горіння. Також не можна змінювати димохідні канали.

Яких заходів безпеки слід дотримуватися при використанні газової колонки

Пристрій встановлюють на кухні або в інших нежитлових приміщеннях відповідно до проекту газифікації будинку. Приміщення, у якому встановлена газова колонка, слід постійно провітрювати. Щоб уникнути пожежі, заборонено класти на колонку або вішати поблизу неї легкозаймисті матеріали.

Газова колонка «Termoline»
Газова колонка «Termoline»

Суворо заборонено споживачам!

Для запобігання нещасним випадкам і виходу з ладу колонки заборонено:

 • самостійно встановлювати й вводити в експлуатацію пристрій;
 • дозволяти користуватися дітям, а також особам, які не ознайомлені з інструкцією з експлуатації;
 • закривати решітку або зазор у нижній частині дверей або стіни, які призначені для надходження повітря, необхідного для горіння газу;
 • користуватися газовою колонкою за відсутності тяги у димоході;
 • користуватися несправним пристроєм;
 • самостійно ремонтувати або залишати увімкнену газову колонку без нагляду;
 • вносити зміни в конструкцію апарата.

За нормальної роботи пристрою та справного газопроводу в приміщенні не має бути запаху газу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я