Ми вже звикли щодня користуватися гарячою водою і не можемо собі уявити комфортного життя без теплої ванни чи душу. Вода бажаної температури у потрібний час і необхідній кількості – ось про що мріє кожен мешканець квартири чи приватного будинку. 

Сучасний ринок пропонує багато різноманітних електричних, газових, а також на рідкому й твердому паливі пристроїв для нагрівання води. Але, як свідчить практика, люди  все більше схиляються до використання для гарячої води електричних або газових приладів. Це обумовлено екологічністю цих енергоносіїв, простотою і невисокою вартістю  водогрійного обладнання.

Електричний бойлер

Є різні варіанти облаштування гарячого водопостачання. Наприклад, установлення спеціального газового двоконтурного котла, у якому один теплообмінний вузол забезпечує роботу опалювальної мережі, а другий – «зайнятий» приготуванням гарячої води.

Дуже популярна схема водопостачання з одноконтурним котлом, що функціонує разом із накопичувальним бойлером. Інший варіант гарячого водопостачання заснований на використанні електричного накопичувального водонагрівача. Четверта схема складається із безлічі проточних нагрівачів для кожної точки водорозбору (таку схему часто застосовують у квартирах).

І нарешті, будинок можна постачати гарячою водою за допомогою окремого комбінованого нагрівача, що має основне (завдяки теплоносію системи опалення) і додаткове нагрівання (завдяки електроенергії). Незалежно від того, яку схему гарячого водопостачання буде облаштовано, очевидно: без надійного водонагрівального приладу не обійтися.

Яке обладнання обрати – газове чи електричне?

Якщо будинок газифіковано, то слід обирати газові водонагрівачі. Незалежно від типу газових бойлерів (а вони бувають проточні та накопичувальні, втім, як й електричні) нагрівання води обходиться в два-три рази дешевше, ніж у випадку використання електроенергії. При спалюванні газу його енергія згоряння майже повністю передається воді, що нагрівається. Це стосується як накопичувальних, так і проточних водонагрівачів. Окрім того, сучасні газові водонагрівачі такі ж безпечні як і газова плита.

Газові «проточники» з електричним розпалювачем взагалі не потребують будь-якої додаткової дії з боку користувача: досить просто повернути кран й автоматика відкриє газовий клапан та запалить пальник, а якщо, незважаючи на вкрай малу ймовірність, запалити газ не вдасться, – відімкне його подачу.

Електронагрівач

Газові нагрівачі трохи більші за розмірами, ніж електричні: це обумовлено необхідністю розмістити в агрегаті газовий пальник і систему видалення продуктів згоряння (димохід або вентилятор).

А коли немає газу?

У такому випадку вибір, як правило, на користь накопичувальний електронагрівач. Саме таке обладнання може забезпечити гарячою водою приватні будинки, що опалюють твердим паливом. Аналогічне рішення приймають, якщо, наприклад, газ у населеному пункті є, але в будинку не планують жити увесь рік, проте необхідно користуватися гарячою водою.

При виборі електричного водонагрівача необхідно враховувати максимально допустиму електричну потужність, яку можливо виділити на потреби гарячого водопостачання. Одним із визначальних моментів вибору типу водонагрівача є наявне сантехнічне обладнання, яке необхідно забезпечувати гарячою водою. Так, наприклад, якщо в будинку звичайна душова кабіна і кілька рукомийників, найдоцільнішим буде проточний водонагрівач. Однак, якщо в проект закладена кабіна з гідромасажною стійкою, кутова ванна великого об’єму, тут однозначно слід обрати накопичувальний водонагрівач об’ємом 150–200 л і більше.

Проточний чи накопичувальний – який водонагрівач обрати?

Для початку необхідно визначитися з типом водонагрівача: проточний або накопичувальний. І перший, і другий тип водонагрівача має свої переваги та недоліки. Накопичувальні водонагрівачі мають велику популярність, в першу чергу, через невелику потужність нагрівальних елементів, що дає змогу встановлювати їх практично у будь-якому приміщенні.

Друга перевага полягає в тому, що нагріту воду можуть витрачати кілька водорозбірних точок одночасно. З іншого боку, до недоліків накопичувальних водонагрівачів відносять необхідність проведення періодичного технічного обслуговування: заміна магнієвого аноду, промивання внутрішньої поверхні бака водонагрівача, чищення ТЕНів від накипу. Обмежено об’єм гарячої води, який можна використовувати в певний момент, а час нагрівання наступної «порції» дуже довгий. Щоправда, такі ситуації виникають не часто.

Проточний водонагрівач

Накопичувальний водонагрівач облаштований як термос із підігріванням. Об’єм такого водонагрівача може бути від 5 до 1000 л (якщо об’єму недостатньо, можна встановлювати водонагрівачі послідовно). Коли починається водозабір, тепла вода витікає з водонагрівача завдяки тиску, а замість неї надходить нова порція холодної води. А щоб холодна вода не перемішувалася з уже нагрітою, у сучасних водонагрівачах передбачена спеціальна система пальників, що запобігає цьому змішуванню.

ЧИТАЙТЕ  Як правильно вибрати газову колонку

Питома витрата електроенергії у проточних водонагрівачів така ж, як і у накопичувальних. До переваг проточних водонагрівачів відносять можливість видавати необмежену кількість гарячої води, відсутність технічного обслуговування. Є і свої обмеження: за допомогою проточного водонагрівача неможливо забезпечити гарячою водою кілька точок одночасно, велика потужність. Для його установлення в квартиру потрібно підвести додаткові жили від електрощита і замінити автомат на 40А. Тим не менше, на практиці доведено, що проточний водонагрівач досить просто встановити у кожний сучасний будинок.

Проточний водонагрівач нагріває воду миттєво при проходженні через прилад (як газова колонка). Він спрацьовує автоматично одразу після відкривання гарячої води і вимикається при закриванні. Перевагами проточного водонагрівача є його компактні розміри, необмежена кількість гарячої води, він економічний (накопичувальні водонагрівачі споживають електроенергію ще й на підтримання температури води). Окрім того, проточний водонагрівач, як правило, дешевший від накопичувального і у нього немає обмежень щодо кількості розбору гарячої води. Накопичувальні водонагрівачі обмежені за своїм об’ємом.

Проточні водонагрівачі

Газовий «проточник» складається з теплообмінника, де нагрівається вода, газового пальника, водяної арматури й автоматики, яка забезпечує безпечну роботу. При відкриванні крана з водою спрацьовує клапан, і газ надходить у пальник. У моделях з електричним розпалювачем газ займається повністю автоматично в момент подавання.

Газові колонки з п’єзорозпалювачем вмикаються за допомогою спеціальної кнопки, а при вимиканні залишається горіти запальний гніт, який забезпечує подальше розпалювання пальника. Продукти згорання газу видаляються через димар. Захищені від аварійних ситуацій сучасні колонки вимикаються при перегріванні, недостатній тязі димоходу, згасанні полум’я, витікання газу, відсутності води. Продуктивність цих приладів – 10–17 л/хв при потужності 17–30 кВт і мінімальному тиску 0,1–1 атм.

Проточний електроводонагрівач
Проточний електроводонагрівач

Електричні «проточники» за принципом дії схожі, тільки замість пальника в них установлені нагрівальні елементи (ТЕНи). Тут зникає необхідність у димарі, газовому вузлі та інших деталях. Завдяки їхній відсутності проточний електронагрівач дуже компактний і має малу вагу. По суті, такий «проточник» – це труба, оточена нагрівальними елементами. Робота починається автоматично після відкривання води; вимикаються електричні «проточники» також автоматично. Діапазон їхніх потужностей – від 3 до 120 кВт. При дуже низькому тиску (відсутності) води такі пристрої вимикаються.

Щоб встигнути нагріти воду за ті короткі секунди, поки вона перебуває у «проточнику», він повинен мати значну енергооснащеність. У разі електронагрівання це спричиняє додаткові проблеми з під’єднанням пристрою до електромережі. Проточні електронагрівачі (на відміну від газових), за рідкісним винятком, розраховані на одну точку водорозбору.

Якщо в «проточнику» вода починає нагріватися в момент її увімкнення, то в накопичувальному нагрівачі це відбувається заздалегідь. Такий бойлер дає змогу нагрівати воду зі значно меншим споживанням енергії за одиницю часу. Це особливо важливо для електричних пристроїв: порівняно невисока потужність дає змогу без побоювання під’єднювати їх до мережі.

Проточний газовий водонагрівач можна заховати в кухонній шафі або органічно вписати в інтер’єр приміщення.

Проточний газовий водонагрівач
Проточний газовий водонагрівач

При децентралізованій схемі водонагрівачі встановлюють біля водорозбірної точки. Протяжність трубопроводів і, відповідно, тепловтрати зведені до мінімуму. Нагрівання води відбувається саме там, де нею користуються, і нагрівають саме стільки води, скільки справді необхідно. У проточних водонагрівачах нагрівання води здійснюється в процесі її проходження через прилад, а споживання енергії відбувається тільки під час користування гарячою водою.

Нерідко термін слугування нагрівачів скорочується через використання води поганої якості. Особливо чутливі до цього бойлери проточного типу. Висока твердість води, підвищений вміст у ній заліза призводять спочатку до утворення накипу і погіршення тепловіддачі на нагрівальних поверхнях (ТЕНах, а також у теплообмінниках газових нагрівачів) і до збільшення витрат електроенергії, а потім – і до виходу приладу з ладу.

ЧИТАЙТЕ  Як правильно вибрати газову колонку

Тому воду з високою твердістю нерідко спершу пом’якшують за допомогою фільтрів пом’кшення води. Якщо твердість природної води невисока або використовують воду із водопроводу, достатньо раз на кілька років промивати бойлери спеціальними складниками, які видаляють накип.

Недоліки водонагрівачів цього типу – значна вага й розміри, що створюють певні незручності при кріпленні (для вертикальних настінних апаратів). Тому нагрівачі цього типу великого об’єму найчастіше встановлюють на підлогу (горизонтально). Таке рішення усуває проблему кріплення. Але підлоговий агрегат значного об’єму займає багато місця, тому іноді, наприклад, за наявності двох ванн, є сенс обладнати кожну підвісним накопичувальним водонагрівачем невеликого об’єму.

Вартість проточних електронагрівачів залежить від потужності й сервісних функцій (сучасні моделі здатні підтримувати температуру з точністю до 0,5ºС) і становить $70–1000. Вартість газових «проточників» – $100–500.

Накопичувальні водонагрівачі (бойлери)

Електричний накопичувальний водонагрівач (бойлер) конструктивно нагадує великий електрочайник, який стаціонарно під’єднаний до мережі водопостачання, обладнаний автоматикою для підтримання заданої температури води.

У теплоізольованій металевій ємності розташовано нагрівальний елемент, магнієвий анод (для захисту бака від корозії) та розподільна система, яка мінімізує змішування теплої та холодної води всередині апарата. Вода нагрівається до заданої температури, яка надалі підтримується автоматично за допомогою термостата, що вмикаає і вимикає ТЕНи.

Сучасна теплоізоляція ефективно запобігає тепловтратам і довго зберігає воду гарячою. Коли використовується вода, її забір здійснюється з верхньої ділянки бака (до цього холодна вода з водопроводу надходить знизу).

Накопичувальний електроводонагрівач
Накопичувальний електроводонагрівач

Одночасно вмикається підігрів – в результаті з кранів тече гаряча вода, поки вона не вичерпається з бака (після чого у ньому залишається холодна вода). Якщо часто виникає ситуація, коли температура води поступово знижується, але вода при цьому залишається трохи підігрітою, значить, водонагрівач вибрано неправильно – потрібен більший. Однак таке обладнання не тільки дорожче, а й споживає більше електроенергії, та й воно значно важче.

Тому накопичувальні водонагрівачі чималої місткості найчастіше підлогові. Накопичувальні бойлери потужністю 1,2–2,4 кВт під’єднують до однофазної мережі й до них не висувають додаткових вимог щодо електропроводки. Для більших об’ємів деякі фірми пропонують моделі об’ємом 100–500 л, у яких, окрім звичайного, є режим пришвидшеного нагрівання на потужність до 6 кВт.

Перевагою накопичувального нагрівача є можливість під’єднання до кількох точок водорозбору: один агрегат достатнього об’єму та потужності може забезпечити гарячою водою увесь дім. А значить, і витрата коштів буде меншою (достатньо одного водонагрівача). Такий пристрій завдяки автоматиці здатен подавати гарячу воду заданої температури.

Сфера застосування газових накопичувальних бойлерів обмежена. Одна з причин – досить великі габарити. Окрім того, з усіма завданнями щодо нагрівання води  чудово впорається і проточний газовий нагрівач. Тому доцільно вдаватися до газових накопичувальним приладів, якщо в будинку встановлений старий газовий котел.

Конструктивно газовий бойлер – це циліндричний теплоізольований бак, вгорі якого виведений димар, а внизу є пальник. Як і в газових колонках, у приладі є елементи керування та захисту: індикатор температури, основний і дублювальний термостати, термометр для контролю температури. У таких бойлерах об’єднані можливості запасу гарячої води з її швидким нагріванням за допомогою газового пальника. Потужність таких приладів становить від 7 до 26 кВт.

Накопичувальний газовий водонагрівач
Накопичувальний газовий водонагрівач

Типові умови роботи накопичувального водонагрівача: перепади тиску, температури від 5 до 92°С, агресивні речовини, розчинені у воді. На експлуатаційну надійність будь-якого бойлера такого типу (в першу чергу, на ресурс роботи) суттєво впливає:

  • здатність елементів водонагрівача (в основному, внутрішнього бака) протистояти корозійним процесам;
  • надійність і безвідмовна робота електричної частини (ТЕНи, датчики, термостати).

Основним захистом бака від корозії слугує спеціальне емалеве покриття на основі силікатного скла. На сьогодні розроблені такі типи покриттів: емаль, титанова емаль, склокераміка. Всі вони мають схожий хімічний склад.

Але є й принципові відмінності, що впливають як на вартість, так і на експлуатаційні характеристики. Відомо, що для створення надійного покриття необхідні дві умови: чистота поверхні й однорідна структура емалі, що наноситься, тобто без сторонніх включень, повітряних бульбашок тощо. 

ЧИТАЙТЕ  Як правильно вибрати газову колонку

Якими бувають накопичувальні водонагрівачі 

Накопичувальні водонагрівачі поділяють на відкриті й закриті (або безнапірні й напірні). Відкриті (безнапірні) використовують тільки разом зі спеціальним змішувачем, що перекриває воду на вході у водонагрівач при припиненні водорозбору, і працює, відповідно, тільки на одну водорозбірну точку.

Тому об’єм їх баків, як правило, невеликий (5–10 л). Такі пристрої доцільно встановлювати на дачі, в гаражі або майстерні, де гарячу воду використовують у рукомийнику або кухонній мийці, але для котеджу не підходять.

Для експлуатації в заміських будинках, де проживають сім’ї з 3–5 оміб, більше підходять накопичувальні прилади закритого типу ємністю 50–200 л. Тепла вода витікає з приладу автоматично при відкриванні крана на одній із точок водорозбору, а натомість надходить порція холодної води. Щоб вже нагріта вода не заміщалася холодною, передбачається система рівномірного підмішування води.

При купівлі накопичувального електронагрівача (за статистикою, близько 80% забудовників надають перевагу саме цьому типу обладнання) виникає питання – який прилад придбати?

Слід мати на увазі, що навіть недорогі агрегати забезпечені необхідним мінімумом устаткування і добре виконують функцію нагрівання води. Дорожчі пристрої відрізняються поліпшеним тепловим захистом (менше споживають енергії) і додатковими сервісними функціями (режимом пришвидшеного економного нагрівання, таймером тощо).

Окрім того, на ціну агрегата впливає бренд. Нагрівачі від іменитих виробників коштують дорожче. З іншого боку, ім’я – це найчастіше гарантія якості. Якщо водонагрівач не планують ховати від сторонніх очей, можливо, є сенс придбати агрегат із хорошим дизайном. Деякі моделі цілком здатні якщо і не стати окрасою ванної кімнати, то вже і не зіпсувати її інтер’єру.

Ціна накопичувальних електронагрівачів залежить від об’єму, потужності, фірми і наявності додаткових сервісних функцій і становить $90–500. Газові накопичувальні водонагрівачі представлені на вітчизняному ринку мало. Їх вартість – від $800.

Визначення потреби у гарячій воді

Як же визначити, скільки гарячої санітарної води потрібно для будинку?

Спочатку обчислюють кількість водорозбірних точок. При цьому треба мати на увазі, що кожна з них споживає певну кількість води (з температурою на вході в систему гарячого водопостачання 60–65°С). Наприклад, раковина у ванній кімнаті витрачає в середньому 3–4 л/хв, душова – 6–7 л/хв, кран на кухні – від 2 до 5 л/хв. Санвузлів, до речі, може бути кілька, наприклад, основний і гостьовий.

Якщо у гостьовому є і раковина, і душ, споживання води становитиме близько 8 л/хв. Звичайно, йдеться про воду, що надходить через змішувач, адже відкривається і холодний кран. Припустимо, необхідно прийняти ванну. Середня ванна має об’єм 150 л. Якщо бойлер налаштований на нагрівання до 65°С, вода буде розбавлятися у співвідношенні 1:1 до температури близько 40°С. Отже, на ванну 160 л знадобиться 80 л гарячої води, потім ще 20–40 л на душ, тобто під час водних процедур витратиться 100–120 л. 

Зрозуміло, що протягом дня вода споживається нерівномірно. «Пікові» навантаження припадають на ранок (ванна, душ, приготування їжі, миття посуду), середину дня (обідній час) і вечір. Звичайно, можна тільки орієнтовно визначити передбачувану потребу в санітарній гарячій воді. У розрахунках використовують усереднені дані, роблячи поправку на індивідуальні звички кожного мешканця будинку. 

Приблизна добова витрата гарячої води на одну людину

Місце водорозборуОб’єм води, лКорисна температура, °СОб’єм гарячої води при температурі 60°С, л
Кухонна мийка10–20508–16
Ванна150–1804090–108
Душ30–503716–27
Раковина10–15375–8
Мийка для рук2–5371–3

Потреба в гарячій воді на одну людину, л/добу

Споживання води Температурагарячої водиПитома витрата електроенергії, кВт•год на 1 люд.
 60°С45°С  
Економне10–2015–300,6–1,2
Середнє20–4030–601,2–2,4
Велике40–8060–1202,4–4,8

Коментарі   

Антон ВИСОЧАНСЬКИЙ, продавець-консультант відділу водопостачання і опалення:

 Деякі споживачі прагнуть придбати накопичувальний водонагрівач досить великої ємності. Але чи потрібен такий великий об’єм? Для квартири слід звернути увагу на водонагрівачі об’ємом 50–80 л. Запасу гарячої води в них цілком вистачить, щоб прийняти душ, помити посуд.

Якщо необхідність у приготуванні гарячої води виникає тільки влітку, цілком можна обмежитися однофазним проточним електроводонагрівачем потужністю 6–9 кВт. Такі прилади бувають відкритого та закритого типу. Останні працюють під тиском водопроводу і мають водорозбірну арматуру. Їх зазвичай під’єднують стаціонарно. Допускається прихований монтаж, необов’язково в безпосередній близькості від водорозбірних точок.

Дмитро ВОДОЛАЗЬКИЙ, споживач:

 Літнє вимкнення гарячої води, що припадає щорічно на травень-липень, багатьох з нас застає зненацька. Централізоване гаряче водопостачання часто доповнюють або замінюють децентралізованим, тобто готують гарячу воду безпосередньо для окремої квартири або заміського будинку. Нагрівання води в таких випадках зазвичай відбувається за допомогою електрики або газу.

Проблему отримання гарячої води вирішують різними способами. У будинках, де немає центрального гарячого водопостачання, це питання зазвичай вирішують за допомогою водонагрівача. Яким буде прилад – проточним або накопичувальним, газовим, електричним або комбінованим – залежить, насамперед, від місцевих умов, під якими розуміють характер роботи водонагрівача, наявність підведення природного газу, димаря тощо. У своїй новій квартирі я поставив електричний накопичувальний водонагрівач фірми «Ariston» об’ємом 80 л, який повністю забезпечує мої потреби у гарячій воді.  

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я