Від облаштування стяжки безпосередньо залежить, як функціонуватиме та нагріватиме приміщення тепла підлога. Тому стяжці при облаштуванні теплої підлоги потрібно приділити багато уваги.

А для цього потрібно дізнатися про неї якомога більше.

Скільки у теплій підлозі стяжок?

На перший погляд це запитання може здатися трохи дивним, та насправді стяжок у бетонній системі теплої підлоги може бути (загалом так воно і є) дві:

– чорнова, яка є основою для теплої підлоги, яку заливають на підготовлений ґрунт. Чорновою стяжкою також може слугувати плита перекриття, але її поверхню все одно потрібно підготувати, аби вона була як стяжка;

– стяжка самої теплої підлоги, яка заливається поверх труб.

Важливо! Цю стяжку можна заливати тільки після того, як переконаєтеся, що труби витримають певний тиск!

Як облаштувати стяжку для теплої підлоги?

Що потрібно зробити насамперед перед заливанням чорнової стяжки для теплої підлоги?

1. Перш ніж заливати чорнову стяжку, необхідно поштукатурити стіни, поставити вікна, обробити відкоси, змонтувати усі комунікації (електропроводку, водопровід, каналізацію). Адже основа для теплої підлоги має бути дуже рівною та чистою (без камінців, засохлого розчину, піску тощо).

2. Якщо зроблено все навпаки, тобто спочатку заливали стяжку, а після цього штукатурили, то поверхню стяжки потрібно ретельно очистити та все зайве добре вимести. Та, щоб позбутися зайвої роботи, перед штукатуренням варто застелити підлогу поліетиленовою плівкою.

3. Очищати стяжку потрібно дуже ретельно, зокрема, якщо це основа для утеплювача. І у цьому випадку треба добре відчистити розчин і в кутах між стінами, і підлогою, щоб кут між чорновою стяжкою і стіною був 90°, аби утеплювач щільно прилягав до стін.

4. Нерівність по площі одного контура теплої підлоги не повинна перевищувати +5мм. Якщо порушити цю вимогу, то труби можуть прогинатися і утворюватимуться повітряні корки. Водночас зі штукатуркою стін бажано прошпаклювати низ стін по периметру на 40–50 см  – на випадок, якщо при облаштуванні теплої підлоги буде  використано демпферну стрічку.

Що роблять після заливання чорнової стяжки?

Як ви вже знаєте, поверхня, на яку укладаютьутеплювач, повинна бути без сміття. Перше, що робимо після заливання і застигання чорновий стяжки – перед укладанням утеплювача вимітаємо все сміття і видаляємо прилиплі шматки розчину чи бетону.

ЧИТАЙТЕ  Електричне підігрівання підлоги – кабельне чи плівкове

Після цього кріпимо демпферну стрічку по периметру приміщення:  потрібна як компенсатор на теплове розширення стяжки.

Як зазначалося вище, поверхня, на якій буде укладено утеплювач, має бути ідеально чистою, так би мовити, без єдиної пилиночки. Отже, після очищення поверхні по периметру площі приміщення кріплять демпферну стрічку, яка слугує компенсатором на теплове розширення стяжки.

Підготовка до заливання чистової стяжки для теплої підлоги

Укладені труби теплої водяної підлоги насамперед потрібно захистити від механічних пошкоджень (можна дошками, щитами фанери тощо), оскільки у процесі заливання доведеться ходити у приміщенні, напр., носити розчин.

Труби підведення теплоносія до колектора бажано теплоізолювати стяжкою товщиною 6–9 мм. Якщо труби пластикові, то їх бажано «ховати» у плінтусах, штробах, шахтах, каналах, зроблених в теплоізоляції підлоги. Відкрите прокладання допустиме там, де немає механічних та інших пошкоджень, зокрема й ультрафіолетом.

Безпосередньо перед бетонуванням потрібно накреслити (на папері) схему укладеного трубопроводу з точним зазначенням осей труб, щоб при подальших роботах не пошкодити трубу (наприклад, потрібно буде щось свердлити у підлозі).

Температурні шви при заливанні стяжки

Температурні шви роблять тільки у чистовій стяжці та тільки у великому приміщенні площею стяжки більше ніж 40 м2; відтак можна також і на меншій площі, наприклад, 20 м2. Ці температурні шви убезпечують стяжку від розтріскування, причиною якого є теплове розширення при нагріванні. Щодо чорнової стяжки, то, оскільки між нею і трубою теплої підлоги лежить утеплювач, то вона не нагрівається, тому температурні шви тут не потрібні.

На фото нижче: як робити температурний шов.

як робити температурний шов

Труба проходить крізь матеріал температурного шва (загалом це та сама демпферна стрічка, але з такою особливістю, що її кладуть тільки посередині, а не по периметру приміщення). Труби у місцях проходу укладають у гофру, яку краще брати трохи більшою за діаметром ніж труба.

На схемі показано правильне і неправильне розташування температурного шва:

правильне і неправильне розташування температурного шва

Бетон для стяжки теплої підлоги

Основні характеристики бетонної стяжки, зокрема щільність, залежать від марки бетону. Для теплої підлоги рекомендовано бетон марки 150–300. На ці показники впливає якість цементу. Бетон марки 150 використовують у житловому будівництві, а 300 – у промисловому.

ЧИТАЙТЕ  Електричні котли у сучасних системах опалення

Що стосується додатків до бетону для теплої підлоги, то тут ситуація така: якщо бетон якісний, то без них можна обійтися і заощадити на цьому. Але зайвими вони не будуть і покращать якість стяжки, а отже, і якість опалення теплою підлогою, швидкість прогрівання та, відповідно, економію енергоносіїв. Окрім того, до бетону також можна додати пластифікатор, що протидіє розтріскуванню стяжки при нагріванні-охолодженні.

Для заливання стяжки водяної теплої підлоги краще використовувати не цементно-піщаний розчин, а бетон з дрібнозернистого відсіву, який набагато міцніший від цементно-піщаного розчину  – менша ймовірність розтріскування та краще тепловіддача.

У складі самого бетону – нічого надзвичайного:

–  бетон з відсіву і цементу: 1: 6 (на 1 частину цементу 6 частин відсіву);

– бетон з цементу, піску і щебеню: 1: 4: 3,5 (на 1 частину цементу, 4 частини щебеню і 3,5 частини піску).

Насправді тут можна дещо поекспериментувати – основне, щоб бетон був пластичним.

Є ще інший варіант бетону – можна використати готові сухі суміші для стяжки теплої підлоги, які можна придбати у будь-якому будівельному супермаркеті. З ними працювати дуже легко – розводять такі суміші «міксером» за рецептом виробника, вказаним на упакуванні. У їхньому складі вже є різні пластифікатори.

Можна також до бетону додавати скловолокнисту армовату або армоволокно, які просто замішують разом із бетоном – таке скловолокно у стяжці виконує функцію арматури.

скловолокниста армовата

Товщина стяжки теплої підлоги

Товщина чорнової стяжки, яку заливають на ґрунт, – 5 см, а товщина чистової – 5–10 см (залежно від призначення приміщення: для житлових  – 5– 7 см, для промислових – до 10 см).

Треба розуміти і враховувати те, що одне із призначень стяжки – акумулювання тепла, тому тонка стяжка зберігатиме тепло менше часу, а від того доведеться частіше гріти теплоносій. Отож, оптимальна товщина стяжки теплої підлоги – 7– 8 см, з яких 4,5– 5,5 см покривають труби.

ЧИТАЙТЕ  Водяне опалення підлоги

За якої температури повітря можна заливати стяжку?

Тут все дуже просто і однозначно: не можна заливати стяжку при температурі мінус (на це не впливає використання різних додатків та пластифікаторів).

На що звертати увагу перед заливанням стяжки

Перед заливанням чистової стяжки у теплій підлозі створюється тиск у 2 рази вищий ніж робочий (якщо робочий тиск 1,5 атм, то перед заливанням «наганяємо» ~3 атм), тобто під час заливання стяжки тиск у трубах має бути, однак нагрівати теплоносій вище 25° не можна до остаточного затвердіння бетону ( 28 днів).

Нині дуже поширена практика «ховати» комунікації у бетонну стяжку. І тут дуже важливо пам’ятати, що усі комунікації перед заливанням стяжки потрібно обов’язково перевірити: електричні – за допомогою тестера, гідравлічні – тиску (труба має два виходи, тому на один ставимо заглушку, до іншої – компресор).

Заливання стяжки по маяках

Після того як уже сформовано «пиріг» теплої підлоги та укладено труби, потрібно залити чистову стяжку. І для цього за рівнем виставляють маяки.

заливання стяжки по маяках

Маяки – це просто такі собі «горбики» з розчину або бетону, завдання яких підтримувати напрямну, яку виставлено за потрібним рівнем. Щоб бетон не розтікався при заливанні під напрямні, не завадить так звана опалубка, встановлена на якісь підставки, але у жодному разі не на труби теплої підлоги (!).

У продажу є спеціальні напрямні, які кріплять розчином за рівнем, і за ними легше заливати розчин.

Заливаючи стяжку, розчин потрібно трамбувати (можна звичайними граблями чи сапкою) крок за кроком, послідовно – і все; нічого складного. Трамбувати розчин необхідно, для того, щоб забрати з нього бульбашки повітря, які погіршують  теплопровідність стяжки.

Інший варіант стяжки – самовирівнювальним розчином без маяків заливають одразу усю площу.

На фото зображено вже повністю залиту стяжку для теплої водяної підлоги.

готова стяжка для теплої підлоги

Основні правила щодо заливання стяжки для теплої підлоги

– спочатку виконуємо штукатурні роботи, а стяжку – опісля;

– обов’язково на стіни кріпимо демпферну стрічку;

– рівень майбутньої підлоги ретельно виставляємо за допомогою спеціальних маяків;

– правильно готуємо бетон або спеціальну суміш для теплої підлоги;

– на великих площах робимо температурні шви.

Коли можна вмикати теплу підлогу після заливання стяжки?

Не раніше ніж через місяць після заливання стяжки.

Якщо після заливання стяжки теплої підлоги пошкодили трубу, що робити?

Щоб цього не трапилося, потрібно перед заливанням стяжки сфотографувати (або ж намалювати) усі комунікації, розташовані під стяжкою.

Але якщо все ж трубу пошкоджено, тоді вихід один: потрібно акуратно видовбати стяжку в місці пошкодження і з’єднати частини труби, напр., муфтою для металопластикової труби ( якщо водяна підлога з металопластикових труб).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я