Серед котлів на тверде паливо при облаштуванні опалювальної системи варто звернути увагу на пелетні котли, що працюють на альтернативному виді палива – пелетах.

Чітке уявлення про пелетний котел, його особливості та принцип роботи допоможе вибрати відповідний опалювальний пристрій, який довгі роки ефективно обігріватиме ваше помешкання

У цій статті ми зібрали інформацію про технічні особливості, критерії вибору та принцип роботи котла на пелети.

Що таке пелетний котел, його переваги й особливості конструкції

Цей вид твердопаливних котлів нині хоче придбати все більше споживачів завдяки таким перевагам:

• незалежність від центрального опалення і газу;

• відсутність токсичних відходів;

• економну витрату палива;

• ККД – до 91%;

• термін роботи – близько 20-ти років;

• автоматизація опалювального процесу.

Основна ж перевага такого опалювального обладнання – очевидна. Досить порівняти калорійність деревини, яка становить 2000 ккал, з деревними пелетами – до 5000 ккал і торф’яними – до 4800 ккал. Окрім деревних, є пелети із соломи і лушпиння соняшника.  Потужність пелетних котлів коливається від 15 до 500 кВт.

Звертаємо увагу на 5 основних, на наш погляд, компонентів, які слід враховувати при виборі пелетного котла.

1. Бункер

Це найважливіший, на наш погляд, елемент пелетного котла, тому ми поставили його на перше місце, оскільки помилка при виборі бункера найдорожча. Від обсягу бункера залежить те, як часто ви будете стурбовані проблемою купівлі й доставки пелет, а від його місця розташування – наскільки будете спокійні за безперебійну і пожежобезпечну роботу котла.

Полюси цього вибору – невеликий бункер, вбудований у котел, і зовнішній бункер на кілька кубометрів пелет, який заповнюють на початку сезону. На наш погляд, істина десь посередині, бункер повинен бути зовнішнім, але розташованим не дуже далеко і бути не дуже великим. Що далі пелетний бункер, то вищий ризик пошкодження пелет при транспортуванні їх у зону горіння, а що він більший, то більші витрати на його обслуговування.

2. Блок управління

Керують роботою пелетного котла мікросхеми, реле та інші компоненти мікроелектроніки. По суті, що простіший і зрозуміліший інтерфейс роботи з котлом, то краще. Бувають аналогові блоки управління – повзункові регулятори, великі кнопки і важелі, і цифрові. Ми радимо цифрові.

В ідеалі користувач навіть не повинен знати про існування інженерного меню. Багато виробників пелетних котлів використовують комплектуючі одних і тих самих фірм, що уніфікує налаштування різних моделей і значно полегшує роботу інсталяторів обладнання.

ЧИТАЙТЕ  Як вибрати твердопаливний котел тривалого горіння?

3. Пелетний пальник

Це «серце» пелетного котла, від правильного вибору якого залежить насамперед ККД пристрою. Пальники бувають кількох типів – факельні й об’ємного типу. Вибір того чи іншого типу залежить від різних факторів – якості використовуваних пелет, необхідної потужності тощо, однак, на наш погляд, вибір неправильного пальника може компенсуватися «тонким» налаштуванням і додатковими механізмами.

4. Механізм подачі пелет

Механізм включає шнек подачі пелет і додаткові пристрої (електромотори, пелюсткові клапани, повітряні камери тощо). Він впливає насамперед на безпеку роботи котла. Відтак це основне джерело шуму при роботі котла і найвідповідальніша рухома частина котла.

5. Зручність користування (юзабіліті)

Ми рекомендуємо звертати на це увагу, оскільки усі ці, здавалося б, непомітні деталі складають одну картину ставлення виробника котла до кінцевого споживача. Якщо виробник встановлює недорогі, але вкрай корисні пристрої, продумує зручність монтажу обладнання, подає якісний переклад  інструкції й дає доступ до технічної документації, загалом робить все, щоб користувачеві було легко і зручно, то і котел такого виробника повинен працювати безперебійно і без проблем.

Як працює пелетний котел?

Отож, які три головні складові конструкції пелетного котла визначають принцип його роботи?

Це безпосередньо котел, відсік для зберігання палива і механізм, що подає сировину в камеру згоряння. При завантаженні пелет до відповідного відділення шнек відправляє їх у відсік, що передує топці, а звідти – безпосередньо на форсунку пальника. Відбувається автоматичне розпалювання, і паливо згорає практично без залишку.

Пальник об’ємного типу подібний до чаші з отворами, в яку засипається або подається шнеком паливо. Плюсом цього пальника є низька собівартість і можливість спалювання інших видів твердого палива. Однак вони складно монтуються і встановлюються тільки на спеціалізовані пристрої. Котли з пальником факельного типу дорожчі й підходять для пристроїв до 700кВт. Такі пальники відрізняються невеликими розмірами, можливістю заміни і безпекою.

Є пристрої з розпалом вручну. При цьому пелети, розташовані на пальнику, поливають спеціальним розчином і підпалюють. Кілька кілограмів розпечених пелет на пальнику можуть досить довго підтримувати задану температуру, що забезпечує економне теплозабезпечення.

Пелетний котел з серйозною автоматикою працює навіть без участі людини близько тижня, поки у спеціальному бункері є пелети для дозавантаження. Однак відходи від згорання все одно залишаються, хоч і в мінімальній кількості. Процес позбавлення від них залежить від типу пристрою. В котлах провідних фірм-виробників попіл видаляється автоматично в габаритний зовнішній контейнер, попередньо ущільнюючись за допомогою шнека. У моделях, ціна яких значно нижча, передбачене ручне очищення.

ЧИТАЙТЕ  Піролізні твердопаливні котли

Пропонуємо кілька порад, яких варто дотримуватися при виборі та купівлі пелетного котла

1. Оскільки найголовніше у котла – пальник, тому звертайте увагу на такі характеристики:

 – пальник повинен бути факельного типу або реторта;

 – самоочищення – одна із найважливіших характеристик котла, без якої неможливо відчути усю  «красу» пелетного котла;

 – невибагливість до якості пелет;

– матеріал виготовлення – жаростійка сталь;

– можливість роботи на пелетах будь-якої якості й розмірів – від 6 до 8 мм.

2. Теплообмінник котла

З теплообмінником все простіше – що більша його площа, то краще. Що більший обсяг води у котловому теплообміннику, то вищий ККД. Дуже добре, коли у котлі є автоматичне самоочищення теплообмінника. При відсутності такої функції на теплообміннику, у димових трубах осідає попіл і сажа, що знижують ККД котла і погіршують теплопровідність. Чистити котел вручну рекомендовано (залежно від якості пелет) один раз на 3–7 днів. Але дуже добре, коли це відбувається автоматично і щодня.

3. Витрати палива – пелет

Середня витрата пелет на 1 кВт потужності котла – 0,08 кг/год.

Приклад: маємо котел 17 кВт на опалювальну площу 150–170 м2.

17 * 0,08 = 1,36 кг/год

Витрати на місяць:

1,36 * 24 * 30 = 979 кг

Легко порахувати, що витрати пелет у період опалювального сезону становитимуть

приблизно 6 * 0,979 = 5,8 тонн. Тобто, вартість опалювального сезону буде 5,8 * 80 = 464 євро (77,33 євро в місяць).

4. Не менш важливою характеристикою котла є його габарити. Адже часто трапляється, що хочеться купити пелетний котел певної моделі, але не вистачає місця у котельні. Мінімальні розміри котельні повинні становити 3,5 м2, а в ідеалі – від 5м2. Є котли з можливістю верхнього виведення димоходу, у деяких можна установити збільшений бункер, вакуумний подавач пелет і проміжний бункер, який поповнюється з основного бункера, який можна розташувати в іншому приміщенні на віддалі 30 м. Тобто практично, можна зробити склад пелет на цілий сезон, і котел сам буде їх поглинати самостійно, без участі людини.

ЧИТАЙТЕ  Який твердопаливний котел здатний обігріти ваше помешкання?

5. Автоматика котла – один із найважливіших критеріїв вибору. Сучасні пелетні котли просто зобов’язані вміти управляти як мінімум насосом центрального опалення, насосом завантаження бойлера. Більш просунуті моделі котлів керують насосами теплої підлоги і сервоприводами. Також є у деяких моделей датчик відхідних газів, який дає змогу контролювати температуру димових газів і не опалювати вулицю (знижуються витрати пелет).

При сучасному ритмі життя власник будинку з пелетним котлом просто повинен мати можливість контролювати роботу пристрою через WI-FI або GSM-модуль.

6. Краще звертатися у компанії, які займаються не тільки продажем, а й монтажем пелетних котлів, тому що правильна обв’язка котла – запорука безперебійної роботи опалювальної системи помешкання.

7. Часта помилка при купівлі пелетного котла – економія: люди хочуть заощадити 500–1000 євро і купити дешевший котел. Так, 1000 євро – це великі гроші, але купуючи якісніше обладнання, ви робите внесок у майбутнє вашої опалювальної системи і майбутньої економії.

Що потрібно знати про основну сировину для пелетного котла – пелети?

Паливні пелети – це маленькі деревні гранули у вигляді капсул довжиною від 6 до 8 мм, які виробляють пресуванням. Сировиною для них є не тільки деревина, а й відходи сільськогосподарського виробництва, біомаса з енергетичних плантацій тощо. Однак більшість побутових пелетних котлів розрахована на використання деревних пелет певного стандарту, що гарантує ефективну роботу пристроїв при мінімальному обсязі технічного обслуговування і кількість шкідливих викидів в навколишнє середовище, що не перевищує гранично допустимий.

З 2010 року в країнах Європейського Союзу виробництво деревних пелет регламентується стандартом EN 14961-2. На його основі Німецький інститут пелет (DPI) розробив норми ENplus, сертифікат відповідності яким розглядається виробниками і користувачами побутових пелетних котлів як гарантія високої якості палива.

Вперше деревні пелети почали виробляти у США у роки енергетичної кризи 1970-х, коли західним державам довелося шукати альтернативу нафтовому паливу, оскільки арабські країни скоротили його поставки. Перший побутовий котел на пелетах з’явився в середині наступного десятиліття. А в 1990-х такі котли почали активно використовувати у європейських країнах, де вони дуже швидко закріпили свої позиції на ринку.

Цьому сприяли як глобально-політичні чинники (необхідність знижувати споживання викопних енергоносіїв, екологічні проблеми тощо), так і економічна доцільність: пелети відчутно дешевші ніж рідке паливо, причому зміна вартості на них більш передбачувана, ніж на нафтопродукти.

Серед сучасних пелетних котлів є «всеїдні» моделі, але для більшості котлів штатно передбачають використання деревних пелет високої якості.

Пелети можуть поставлятися як у біг бегах, так фасованими по 15-25 кг.

Від дров пелети відрізняються:

високою сухістю (вологість пелет 8–12%, вологість сирих дров 40–70%, сухих дров 20–30%);

великою щільністю (щільність пелет 1200–1400 кг/м3, щільність дров вологістю 12% – 540–750 кг/м3);

низьким рівнем попелу (зольність пелет 0,5–3%,  дров 2–10%).

Усе це забезпечує високу теплотворну здатність пелет (близько 4200 ккал) порівняно з щепою або дровами.