Тепла підлога чи радіатори
Тепла підлога чи радіатори? Приймайте зважене рішення.

Запитання: «Що краще: тепла підлога чи радіатори?» щоразу набуває все більшої актуальності, коли мова йде про створення комфорту у помешканні. І це абсолютно не дивно, адже на сьогодні це два найбільш ефективні варіанти системи опалення як для будинку, так і для квартири.

Та щоб детальніше з’ясувати це питання, проаналізуємо переваги й недоліки кожного типу зокрема, аби можна було обрати для себе єдино правильний та прийнятний варіант.

Але перед тим варто освіжити у пам’яті визначення цих двох понять: тепла підлога і радіатори.

Що таке радіатор і тепла підлога?

Радіатори або, як ми звикли їх називати, батареї – опалювальні теплорозподільні пристрої, які встановлюють на стіні або підлозі та які працюють в основному за принципом конвекції і лише частково за принципом випромінювання.

Тепла підлога – опалювальна теплорозподільна система, яку прокладають під поверхнею підлоги. Отже, подача тепла відбувається знизу. Якщо у радіаторах основний принцип розподілу тепла у приміщенні – конвекція і допоміжний – випромінювання, то у теплій підлозі усе навпаки, тобто, основний – випромінювання і допоміжний – конвекція.

Порівняння систем з технічної точки зору

Комфорт

Як ви думаєте: як комфортніше: коли ноги у теплі, а голова у холоді чи навпаки? Послуговуючись відомою усім відповіддю на це запитання, можна зробити для себе висновок та миттєво отримати відповідь на запитання: що краще – батареї чи тепла підлога. Але це лише перший нюанс при виборі та покладатися виключно на нього – все одно що робити поспішні висновки, а отже, це не зовсім правильно.

Кліматичні умови

Якщо врахувати особливості нашого вкрай мінливого клімату, то використання виключно теплої підлоги для опалення помешкання при низькій температурі повітря буде не дуже комфортною. Щоб повноцінно обігріти цілий будинок або квартиру за низької температури повітря, потрібно забезпечити високу температуру подачі у теплу підлогу. Але тоді можна забути про комфорт – ногам буде гаряче.

ЧИТАЙТЕ  Шведська сім’я обігріває будинок за допомогою теплиці

Окрім того, згідно з нормами (ДБН В.2.5-67: 2013 Опалення, вентиляція і кондиціювання) показник максимально комфортної температури теплої підлоги – 26°С.

Примітка. Це не стосується енергоефективного будинку, де тепловтрати максимально знижені. Тут система теплої підлоги не потребує високої температури подачі, тому комфортної теплої підлоги вистачить для повноцінного обігрівання будинку навіть найхолоднішої зими.

Радіатори опалення позбавлені такого недоліку, але не варто робити поспішних висновків.

Зовнішній вигляд і можливість ремонту

Встановити теплу підлогу необхідно один раз, і вона працюватиме безперебійно впродовж тривалого часу. Окрім того, потрібно також  розуміти, що теплу підлогу укладають лише на початковій стадії будівництва будівлі. Її не можна облаштовувати після того, як у помешканні уже зроблено ремонт, оскільки цю систему заливають бетонною стяжкою. Враховуючи усі ці моменти, до реалізації необхідно підходити дуже відповідально. Окрім того, встановлюючи теплу підлогу, потрібно підбирати меблі на ніжках, щоб відстань між ними і підлогою була не менше ніж 10 см.

Тепла підлога

Щодо радіатора, то його можна зняти або замінити та зробити ремонт у приміщені. Монтаж такого устаткування реалізувати набагато простіше і до того ж це менш затратно.

Що стосується зовнішнього вигляду, то тут, безперечно, варто віддати перевагу опаленню теплою підлогою. Тому, який би інтер’єр помешкання Ви не задумали, тепла підлога завжди буде доречною – адже її абсолютно не видно. Радіатори ж, навпаки, завжди на виду, тому потрібно ретельно підбирати модель, щоб вона гармонійно поєднувалася із дизайном кімнати. Окрім того, радіатори візуально зменшують вільний простір, а у деяких випадках це може бути критично.

Що економічніше: тепла підлога чи радіатори?

Щоб визначитися і отримати відповідь на запитання: що дешевше: тепла підлога чи радіатори, варто навести приклад розрахунків з точки зору економічності цих двох видів опалення у розрізі первинних витрат.

ЧИТАЙТЕ  Електричне підігрівання підлоги – кабельне чи плівкове

Якщо взяти однакову площу з однаковими тепловтратами, наприклад, 20 м2 і тепловтрати з цієї площі 60 Вт/м2, то радіатори обійдуться приблизно 150–200 євро, відтак як тепла підлога – близько 400 євро (1 м2 теплої підлоги – 25 євро).

Отже, тепла підлога за вартістю обладнання обходиться приблизно у два рази дорожче.

Тепер визначимо та обчислимо, яке опалення дешевше у довгостроковій перспективі: водяною теплою підлогою чи радіатором. (Про обігрів електричними матами для теплої підлоги читайте у цій статті).

Тепла підлога використовується у низькотемпературній системі опалення, тоді як температурний графік у радіаторах вищий, а це впливає на джерело енергії та на економічність системи загалом.

Для прикладу візьмемо до уваги систему опалення з конденсаційним котлом. Що нижча температура надходить у конденсаційний котел, то більше конденсату осідає на теплообміннику, отже, тим менше води випаровується у димар і менше витрачається енергії. З цього випливає, що обігрів підлоги більш економний у процесі експлуатації.

Аналізуючи теплу підлогу або батареї щодо вартості, потрібно визначитися, що важливіше: економічність нині чи економічність у перспективі?

РадіаторТепла підлога
Первісна вартість+
ефективність роботи +
Витрати на експлуатацію+
Естетичність в інтер’єрі+
Можливість заміни при поломці +

Комбінація теплої підлоги і радіаторів опалення – розумний компроміс

Теплої підлоги для основної ситеми опалення зазвичай вистачає до температури навколишнього середовища -7–10°C, при нижчих температурах вона не зможе компенсувати усіх тепловтрат приміщення. І це ще за умови добре утепленого будинку. Якщо ж будинок утеплений погано і тепловтрати високі, то дані значення ще нижчі  – 0 – -5°C.

А що ж тоді робити при низьких температурах?

ЧИТАЙТЕ  Чи можна за допомогою каміна обігріти цілий будинок

Ось вам і відповідь на запитання: чи потрібні радіатори за наявності теплої підлоги. Так, радіатори у поєднанні з теплою підлогою – найбільш ефективний спосіб опалення будинку. Фахівці рекомендують використовувати систему теплої підлоги для комфорту (тобто, з температурою подачі +15–25°C) як основне опалювальне обладнання, а радіаторне опалення – як додаткове.

У такому випадку Ви отримуєте ефективну та економну у використанні систему опалення, при якій абсолютно відсутній дискомфорт через гарячу поверхню підлоги.

Саме поєднання теплої підлоги і радіаторів – оптимальне рішення з точки зору раціональності й комфорту.

Отож, обираючи систему опалення треба розуміти, що це справа дуже тонка та індивідуальна, і єдиного рішення для усіх бути не може. Якщо в одному випадку раціональним буде опалення теплою підлогою, то в іншому – радіаторами. Окрім того, багато також залежить від індивідуальних побажань та можливостей бюджету. Важливо визначитися, яку теплу підлогу Ви будете використовувати: водяну чи електричну і поради щодо цього, читайте на нашому сайті.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я