Мати теплої підлоги

Зміст статті про електричне підігрівання підлоги

Все більшою популярністю для обігрівання житлових та нежитлових приміщень квартир, котеджів, офісів  користуються електричних системи. Завдяки простоті, зручності, економічності, екологічності та повній автоматизації керування система  підігріву підлоги забезпечує комфортний розподіл тепла у приміщенні порівняно зі звичайним центральним опаленням.

Сучасний ринок пропонує два різновиди електричної теплої підлоги: кабельні та плівкові. Розглянемо детальніше кожен із цих видів обігрівання.

Кабельні теплі підлоги

Кабельна тепла підлога відповідає усім екологічним нормам, зберігає природну вологість повітря і, оскільки при її роботі майже відсутня конвекція, піднімається значно менша кількість пилу. Завдяки сучасним пристроям керування система теплої підлоги може працювати цілком автономно і згідно із заданою програмою. Терморегулятор  програмується на будь-який режим обігрівання залежно від побажань користувача. Господареві приміщення достатньо просто встановити час, коли йому необхідна певна температура у приміщенні, а все інше терморегулятор виконає сам.

За відповідними нормами, комфортною для житлових приміщень є середня температура поверхні підлоги до +26°С. Бажана температура у кімнаті з теплою підлогою має становити +20–21°С (її встановлюють терморегулятором), на підлозі +24–30°С, температура кабелю – не вище +70°С.

Електрична кабельна тепла підлога
Електрична кабельна тепла підлога

Рівень теплового комфорту в кожному приміщенні залежить від правильного розрахунку тепловтрат (цей параметр розраховують на стадії проектування) і апаратури керування системою (термостати, таймери).

Економічність кабельної теплої підлоги

Споживання системою теплої  підлоги електроенергії безпосередньо залежить від режиму використання, теплоізоляції перекриття та приміщення, а також від заданої температури, яку має підтримувати кабельна система обігрівання. Для типової квартири на середньому поверсі багатоповерхового будинку за наявності теплоізоляції споживання електроенергії становитиме 30–40% номінальної потужності системи взимку і 10–15% – навесні та восени. Система електропідігрівання підлоги є економнішою і ефективнішою за інші електричні системи, адже обігрівається безпосередньо зона, у якій перебуває людина.

Якщо у квартирі встановлена ​​потужність теплої підлоги дорівнюватиме 150–180 Вт/м2 загальної площі приміщення, то у додаткових обігрівачах узимку не  буде потреби, якщо труби центрального опалення будуть погано гріти.

До складу кабельної теплої підлоги входять:

 • нагрівальний кабель або нагрівальний мат;
 • апаратура керування (термостат із датчиком температури);
 • аксесуари для полегшення і пришвидшення монтажу (монтажна стрічка, гофрована пластикова трубка тощо);
 • теплоізоляція (за потреби).
Змонтована кабельна тепла підлога під паркетною дошкою
Змонтована кабельна тепла підлога під паркетною дошкою

Джерелом тепла у теплій підлозі є нагрівальний кабель, який перетворює підлогу на велику панель, що рівномірно випромінює тепло. Кабель під’єднують до автоматичного терморегулятора (термостата), який керує температурою повітря у приміщенні.

Фірми-виробники, вартість кабельних теплої підлоги і нагрівальних матів

Плівкові теплі підлоги виготовляють фірми: «Devi» (Данія), «Nexans» (Норвегія),   Hi-Heat Standart (Південна Корея), Inerm (Чехія),  Gray Hot (Україна) тощо.

 Вартість комплекту кабельної теплої підлоги становить 600-800 грн/м2 (ціни актуальні для  2020 року), нагрівальних матів –  900-1300 грн/м2 (що більша площа, на яку монтують підлогу, то нижча її вартість).

Зовнішнє покриття теплої підлоги

Найкращим для теплої підлоги є покриття з високим коефіцієнтом теплопередачі: природний камінь, керамічна плитка. Завдяки цим матеріалам тепло максимально передається у приміщення. Матеріали ж із теплозахисними властивостями (ковролін, ламінат, дерев’яна підлога, паркет, килим, лінолеум) потребують застосування нагрівальних кабелів і матів зниженої потужності. Окрім того, на регуляторі варто встановити обмеження максимальної температури.

ЧИТАЙТЕ  Електричні котли у сучасних системах опалення

Приміщення,  де можна встановлювати кабельну систему обігрівання підлоги – житлові кімнати, вітальні, їдальні, ванні кімнати, душові, басейни, підсобні приміщення, зимові сади, гаражі, тераси, мансарди.

Фактори, які впливають на температуру нагрівання підлоги:

 • крок розкладки кабелю;
 • теплоізоляція приміщення;
 • протяги (навіть мінімальні протяги сильно знижують температуру підлоги, зокрема взимку);
 • зміна напруги в електромережі;
 • товщина стяжки;
 • вид чистового покриття.
Укладання кабелю на підлогу
Укладання кабелю на підлогу

Відмінність двожильного кабелю від одножильного

Для облаштування кабельної теплої підлоги застосовують резистивні кабелі, серед яких найпоширеніші два типи: одножильні та двожильні.

Конструкційно, двожильний кабель відрізняється від одножильного тим, що у нього під зовнішньою захисною оболонкою проходять два ізольованих один від одного провідника – нагрівальний і «холодний». У двожильного кабелю «холодні» дроти виходять з одного кінця нагрівальної секції, у нього відсутнє магнітне поле. В одножильного кабелю «холодні» дроти виходять з обох боків нагрівальної секції, у нього є магнітне поле. Укладати двожильний кабель простіше, ніж одножильний, але він і коштує дорожче. За якістю і терміном експлуатації двожильний і одножильний кабелі не відрізняються один від одного.

Терморегулятори

Терморегулятори (термостати) призначені для керування тепловими процесами. Їх поділяють на програмовані та не програмовані.

Основна перевага програмованих терморегуляторів – можливість задати температуру на довгий термін (тиждень). Система автоматично знижуватиме температуру на 5°С вночі або знижуватиме її до мінімуму в денні години по буднях, коли мешканці на роботі, досягаючи заданої температури безпосередньо до їхнього приходу. Це дає змогу значно зменшити витрату електроенергії.

Монтаж кабельної теплої підлоги

Очищають основу для нагрівального кабелю теплої підлоги (прибирають сміття та інші предмети).

Кріплять монтажну стрічку на підлогу та розкладають нагрівальний кабель.

Розкладати його треба рівномірно петлями і «накрити» усю підлогу.

При укладанні нагрівального кабелю необхідно обходити ті місця, де у майбутньому будуть стояти важкі тумби, шафи, ванни тощо.

Укладання монтажної стрічки для кріплення кабелю
Укладання монтажної стрічки для кріплення кабелю

Відстань між нагрівальними кабелями теплої підлоги визначають за формулою:

R = S/L,

де R, м – відстань між нагрівальними кабелями;

S, м2 – площа приміщення, де монтують теплу підлогу;

L, м – довжина нагрівального кабелю для теплої підлоги.

Встановлюють датчик температури на відстані 0,5–1 м від стіни. Кріплять нагрівальний кабель на монтажній стрічці за допомогою спеціальних кріплень, які розміщують із кроком 0,3 м. Нагрівальні кабелі не мають перетинатися і торкатися один одного. Діаметр вигину кабелю не має бути більшим, ніж 0,06 м.

Після встановлення вимірюють опір нагрівального кабелю. Він має бути таким, як вказано на муфті (допустиме відхилення ±10%).

Датчик температури встановлюють у доступному для керування місці у стандартну монтажну коробку, до якої підведено електроживлення 220 В.

Заливають нагрівальний кабель розчином завтовшки не більше 0,05 м. Розчин не  повинен містити гострих каменів, які могли б пошкодити кабель. При заливанні треба стежити за тим, щоб навколо кабелю не утворилися повітряні кишені.

Для повного затвердіння розчину необхідно 28 днів, а при використанні спеціальних добавок – і менше.

Не можна вмикати теплу підлогу до затвердіння, оскільки стяжка буде пошкоджена. Розчин може затвердіти швидше при використанні спеціальних добавок.

Заливання кабелю розчином
Заливання кабелю розчином

Після затвердіння розчину під’єднують нагрівальний кабель до електромережі через терморегулятор. Для повного прогрівання необхідно не менше 24 год.

Обігрівання підлоги нагрівальними матами

Якщо необхідно встановити нагрівальну систему під плитку, а підняти підлогу немає можливості, рекомендують скористатися нагрівальним кабелем, укладеним у спеціальну сітку, так званий нагрівальний мат.

ЧИТАЙТЕ  Стяжка для теплої підлоги: як правильно облаштувати

Кабель діаметром 2,5 мм, укладений у мат, має ширину 0,5 м та довжину не менше 4 м. Потужність такого кабелю на 1 м2 становить 100 Вт, що дає змогу забезпечити комфортне підігрівання кахельної підлоги. Тут вже не укладають додаткової теплоізоляції, інакше розчин, на який наклеюють плитку, через перегрівання втратить міцність.

Нагрівальний мат
Нагрівальний мат

Нагрівальний мат добре екранізований, він не боїться води.

Якщо необхідно зробити поворот кабелю, надрізають сітку мату. Найчастіше мат укладають у шарі спеціального клейового розчину – стійкого до температурних коливань і підвищеної температури (на нього ж укладають плитку). При цьому зазвичай немає необхідності усувати наявну стяжку.

Мат треба укладати на суху та вирівняну основу підлоги. Підганяють і підрізають мат відповідно до розмірів підлоги. У двожильного матаодин підвіднийкабель, який прокладають у стіні та підлозі від регулятора до зони підігрівання по найкоротшому шляху, а в одножильного є два підвідних кабелі з двох протилежних боків (їх слід підвести до регулятора, оминаючи зону обігрівання). На розкладений мат за допомогою шпателя наносять спеціальний плитковий клей.

Укладання плитки на клей поверх нагрівального мату
Укладання плитки на клей поверх нагрівального мату

Після встановлення системи датчик температури підлоги поміщають у гофровану захисну трубку. Встановлений терморегулятор підключають до кабелю і датчика, а зверху на розчин кладуть плитку.

Плівкові теплі підлоги

Плівкові теплі підлоги з’явилися порівняно недавно, але вже стали досить популярними, адже це недорогий, практичний і сумісний абсолютно з будь-яким підлоговим покриттям матеріал.

Плівкова підлога має хорошу особливість: якщо  вийде з ладу якась секція, то вся система буде, як і раніше, працювати, а несправну секцію можна окремо замінити завдяки паралельному під’єднанню до електромережі.

Плівкова підлога рідко завдає клопоту, оскільки при її виготовленні застосовують нові технології та сучасні матеріали. А це висока якість і підвищена надійність. Тепла підлога, яку можна носити із собою, – ще одна перевага цього виду теплої підлоги.

Плівкова тепла підлога
Плівкова тепла підлога

Фірми-виробники, вартість плівкових теплих підлог

Плівкові теплі підлоги виготовляють фірми: «Teplofol», «SkySun», «PowerFilm», «Daewoo», «Caleo», «Rexva».

Вартість комплекту плівкової теплої підлоги становить 600–900 грн./м2 (що більша площа, на яку монтують підлогу, то нижча її вартість).

Де застосовують плівкові теплі підлоги

Плівкові теплі підлоги використовують для обігрівання житлових приміщень, будинків, квартир, офісів, лікувальних закладів, санаторіїв, саун. Їх широко застосовують для створення мікроклімату у парниках і теплицях. Окрім того, також у тваринництві та сільському господарстві. Велику роль відіграє мобільність і простота монтажу цього матеріалу. Покористувавшись плівкою, завжди можна забрати її при переїзді на інше місце проживання.

Відмінність плівкової теплої підлоги від кабельної

Відмінності плівки для обігрівання підлоги від класичних систем – це можливість встановлення на будь-які поверхні та на будь-який розмір площі, що обігрівається, швидко, без клею і стяжки. За бажанням можна обігріти і місце сну улюбленої тварини, і акваріум з рибками. Якщо наклеїти плівку на дзеркало у ванній кімнаті, то воно ніколи не запітніє, а, встановивши її на стелю, отримують постійний потік теплого повітря згори. Але можна піти і класичним шляхом, установивши плівку на весь вільний простір приміщення.

За допомогою єдиного пульта керування теплою підлогою можна змінювати температуру в будь-якій кімнаті окремо. Плівкова підлога не спалює кисень,  не створює вібрацій, шуму, запаху, пилу, в ній практично відсутнє електромагнітне випромінювання.

ЧИТАЙТЕ  7 міфів про електричну теплу підлогу

Порівняно з кабельними підлогами та міні-матами, тепла плівкова підлога збереже 15–20% коштів на електроенергію, а програмовані терморегулятори скоротять витрати ще на 20–25%.

Особливості інфрачервоного обігрівання, принцип дії

Інфрачервоний плівковий нагрівач виготовляють зі спеціального вологонепроникного і термостійкого полімеру з підвищеними електроізолювальними властивостями з вбудованими карбоновими нагрівачами, які випромінюють інфрачервоні промені з використанням високоякісних струмопровідних матеріалів (мідь, срібло).

На відміну від інших систем обігрівання плівка має велику площу тепловіддачі, завдяки чому тепло, яке виділяється, швидше поширюється і прогріває площу приміщення.

Властивості інфрачервоного тепла давно вивчені, його застосовують у медицині для прогрівання пошкоджених тканин, відновлення після операцій, інкубаторах для недоношених дітей. Плівка генерує теплові інфрачервоні промені, які, поширюючись у просторі, нагрівають на своєму шляху усі непрозорі предмети.

Перевагою теплої інфрачервоної підлоги є те, що вона утворює негативні іони у повітрі приміщення, які сприятливо впливають на організм людини, очищають повітря від неприємних запахів, нейтралізують статичну електрику.

Провідникові смуги виготовляють на основі нанотехнологій, що збільшує випромінювання інфрачервоного тепла з поверхні напівпровідника до 90%. При виборі плівки для теплої підлоги необхідно звертати увагу:

 • на якість поліетилену, з якого виготовлено нагрівач;
 • якість нанесення графіту;
 • якість нанесення та ширина мідно-срібних провідників;
 • відповідність технічним характеристикам.

До складу плівки входять:

 • карбонова паста;
 • срібна паста;
 • мідь;
 • поліестерова плівка.

Технічні характеристики:

 • напруга мережі – 220–230 В, частота – 50 Гц;
 • максимально споживана потужність залежно від типу плівки – 150 Вт/м2, 220 Вт/м2, 400 Вт/м2;
 • температура на поверхні плівки (залежно від споживаної потужності) – до 45°С, до 60°С, до 80°С;
 • довжина хвилі 7–20 мкм;
 • температура плавлення плівки – 265°С;
 • електромагнітне поле – практично відсутнє.

Монтаж плівкової теплої підлоги

Для того, щоб змонтувати теплу плівкову підлогу в будинку, не треба бути фахівцем, досить укласти шар теплоізоляції, покласти плівку, укласти зверху килимове покриття або лінолеум і під’єднати до електрики. З цим може впоратися практично будь-яка людина за півдня. А фахівці встановлять плівкову підлогу і за кілька годин.

Укладання плівкової теплої підлоги під ламінат
Укладання плівкової теплої підлоги під ламінат
Монтаж плівкової теплої підлоги
Монтаж плівкової теплої підлоги

Рекомендують укладати плівку на площу кімнати, не зайнятої меблями, при цьому досить покрити 70% від загальної площі для основного обігрівання і 40 % для додаткового. Товщина плівки становить 0,3 мм, тепловідбивного матеріалу – 3 мм. Оскільки стяжку тут не використовують, то сукупні втрати висоти не перевищать 3,3 мм.

Тепла плівкова підлога добре «лягає» під ламінат, ковролін, лінолеум без клею і стяжки і вихід такої підлоги без нульового циклу – 10-15 хв.

При укладанні під паркетну дошку й інші дерев’яні покриття дуже важливим є рівномірне, ощадне обігрівання поверхні. Часте розташування смуг і неможливість перегрівання оберігають матеріал підлоги від розсихання та розтріскування. Для установлення під дерев’яне покриття підлоги оптимальною є плівка з потужністю 150 Вт (для квартир вище другого поверху) і 220 Вт (для приватних будинків і перших поверхів). Максимальна температура нагрівання – +45°С.

Спочатку укладають теплоізолювальний матеріал товщиною  5 мм, що знижує теплові втрати. На теплоізоляцію укладають теплову інфрачервону плівку, яку покривають поліетиленом та кінцевим шаром підлоги, перевіривши її на працездатність шляхом під’єднання до електромережі. Після цього теплу плівкову підлогу можна експлуатувати з повними навантаженнями.

Нарізання плівкової теплої підлоги
Нарізання  плівкової теплої підлоги

Найпоширенішим є спосіб укладання плівки під керамічну плитку і керамограніт. Для цього підійде плівка потужністю 220 Вт. Для додаткової фіксації застосовують цокольну  будівельну сітку з комірками 11х11 мм, яку укладають поверх плівки і кріплять дюбелями до первинної стяжки.

Особливістю цього методу є монтаж на цементно-клейовий розчин. Це роблять для того, щоб стяжка і розчин під плиткою добре зчепилися. При такому варіанті установлення користуватись теплою підлогою можна тільки через 28 днів після укладання.

Коментар фахівця

Андрій ПРОКОПЦЬО, фахівець із монтажу електричної теплої підлоги:

– Більшість із тих, хто вже встановив систему кабельного електропідігрівання, не шкодують за витраченими на неї грошима. Разом із опалювальними приладами вона створює найкомфортніший мікроклімат. Температура в офісах та житлових приміщеннях на поверхні підлоги становить +26°С, а на рівні голови +22… +24°С. Як стверджують фахівці, такий розподіл температури по висоті є оптимальним.

Останнім часом значного поширення набули плівкові теплі підлоги. Плівка, з якої зроблена тепла підлога, дуже тонка і гнучка. Її легко різати, при бажанні можна облаштувати будь-які теплові зони у себе вдома й обігріти місце, де спить собака або любить бавитися дитина. Її можна згинати як завгодно, повторюючи всі лінії підлоги, переходячи на подіуми та стіни. Плівкову теплу підлогу значно легше монтувати , ніж кабельні системи (її не треба заливати стяжкою), її можна в будь-який момент зняти і змонтувати в новому місці.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я