У наш час, коли безперервно зростає вартість енергоносіїв, ми все частіше замислюємось над запитанням – як зменшити витрати на опалення,  не знизивши при цьому комфортність проживання?

І вихід є – застосувати сучасні кімнатні терморегулятори, і зокрема програмовані, що дає змогу легко вирішити цю проблему.

Тож, наскільки потрібен термостат для опалення (терморегулятор, кімнатний термостат) – спробуємо з’ясувати.

Що таке термостат (або терморегулятор, кімнатний термостат)?

Термостат для котла системи опалення – прилад, який регулює роботу опалювального приладу залежно від температури повітря у приміщенні, саме повітря, а не температуру теплоносія у системі.

термостат

У чому ж різниця – виникає запитання?

А у тому, що частота вмикань котла скорочується на порядок, тому що повітря у приміщенні остигає набагато повільніше, ніж вода у системі опалення, відповідно котел від команди терморегулятора вмикається набагато рідше, тобто збільшується термін експлуатації опалювального котла, до того ж терморегулятор вимикає не тільки пальник, а й циркуляційний насос. І ось вам – пряма економія! Якщо використовувати термостати для системи опалення, то економія енергоресурсів (паливо, електроенергія тощо) становитиме від 15 до 30%.

Якщо котел не обладнано термостатом, як тоді регулюють температуру в приміщенні ?

А регулювання відбувається вручну, збільшуючи або зменшуючи температуру теплоносія у системі опалення. Котел вмикається або вимикається залежно від того, чи досягла вода в системі опалення заданої температури. При зміні температури надворі знову необхідно відрегулювати температуру на котлі вручну. І через те маємо дуже часті пуски котла на невеликий період часу, при цьому циркуляційний насос котла працює постійно, незалежно від того, чи працює пальник, відповідно збільшуючи витрату електроенергії.

Для того, щоб переконатися у необхідності та доцільності придбання терморегулятора  розглянемо типові ситуації, коли температура у приміщенні стає некомфортною через те, що у системі генерації тепла не встановлено терморегулятор для котла опалення.

Змінилася погода, зібралося багато людей у будинку, сонце почало нагрівати кімнату через вікно тощо. Виникла необхідність регулювати котел, тому що у приміщенні стане занадто тепло або занадто холодно. При застосуванні термостата для опалення котел і циркуляційний насос не вмикаються, тому що терморегулятор не дає команди на вмикання пальника, адже він вимірює температуру повітря, а не теплоносія у системі!

Цікавим також буде запитання: як же працюють термостати ?

Працюють термостати для системи опалення дуже просто. При зниженні температури повітря на 0,25–1 ° С від заданої  вами (поріг спрацьовування залежить від конкретної моделі), термостат дає команду на вмикання котла або насоса, при досягненні заданої температури повітря термостат вимикає котел і насос.

Котли, не обладнані термостатом, марно витрачають до 15–30% енергії! При використанні термостатів економія на витратах газу становить близько 25%, плюс ще 30–40 кВт економії електроенергії у місяць, плюс до того ще зменшення зношування котла.

Висновки робити вам, але вигода очевидна!

Думаємо, що правильно буде, переконуючи у доцільності термостата, розповісти, якими

бувають термостати для системи опалення?

Види термостатів

Термостат для котла опалення може мати механічний або електронний принцип роботи.

Особливості механічних

У механічних термостатах є зазвичай дві біметалеві пластини з різними коефіцієнтами розширення (при досягненні певної заданої температури вони замикають/розмикають контакт, або манометрична ємність, заповнена рідиною або газом, які залежно від температури розширюються /стискаються, внаслідок чого розмикається або замикається контакт. Обидва варіанти однаково надійні, але гістерезис (похибка) у механічного терморегулятора для котла опалення трохи менша. Елемент температурного управління в обох випадках зазвичай має вигляд керуючого колеса. Тому, якщо ви вже вирішили придбати термостат для системи опалення, звертайте увагу на виробника, ціну і дизайн.

Особливості електронних

Електронний термостат для опалення використовує як датчик терморезистор.

І переваги електронного принципу роботи над механічним суттєві.

• Електронний терморегулятор для опалення має малий гістерезис (похибку). Задана температура підтримується з точністю 0,1–0,5°. Завдяки такій точності електронний термостат для котла системи опалення забезпечує підвищений температурний комфорт, а також серйозну економію енергії завдяки меншому температурному коливанню.

Для наочності наводимо температурні графіки роботи механічного й електронного терморегулятора

Електронні терморегулятори для опалення мають більші функціональні можливості ніж механічні. По-перше, вони можуть бути добового або тижневого програмування, дротовими і бездротовими. По-друге, до них можна підключати зовнішні температурні датчики (датчик теплої підлоги, віддалений датчик).

По-третє, термостати індикативні: інформування про температуру, налаштування приладу тощо відбувається на рідкокристалічному або сенсорному дисплеї.

• Сучасний електронний терморегулятор може синхронізуватися з вашими мобільними пристроями або управлятися через інтернет.

Електронні терморегулятори мають різний дизайн і колірну гаму, відповідно можуть задовольнити будь-який запит клієнта, який бажає купити термостат для опалення.

 Зупинімося детальніше на видах електронних термостатів.

• Добовий термостат. Цей терморегулятор підтримує температуру в будинку, згідно із заданими параметрами. Наприклад, якщо виставлена вами температура 26°, то термостат протягом 24-х годин підтримує у приміщенні цю температуру.

• Програмовані (тижневі) терморегулятори. Тижневий електронний термостат для опалення можна програмувати залежно від завдань, які ставить користувач. Так, можна задавати температурні режими у певному часовому інтервалі, виставляти нічну або денну температуру тощо. Наприклад, користувач 5 днів проживає у місті, а на два дні приїжджає у заміський будинок. Тоді на пристрої він виставляє температуру 10° з понеділка до 18.00 п’ятниці, а з 18.00 п’ятниці до понеділка –температуру в приміщенні на рівні 26°. Так само можна індивідуально налаштувати електронний терморегулятор на зміну температурного режиму протягом дня, наприклад, з 9.00 до 18.00.

• Провідні та безпровідні термостати. Провідний терморегулятор підключається безпосередньо до пристрою управління (котел, насос, триходовий кран), а бездротовий термостат зв’язується з прийомним блоком з радіосигналу, розташованим біля керованого пристрою (завдяки цьому немає необхідності «протягувати» проводку через весь будинок).

• Управління через інтернет. Деякі термостати для котла опалення дають змогу здійснювати управління ним через інтернет (вмикати/вимикати, виставляти температурні режими тощо).

Отож, якщо ви вирішили для себе чітко – купити електронний термостат для опалення, тоді повинні визначитися з його функціональними можливостями. Наприклад, в разі відсутності інтернету на дачі можна використовувати віддалене управління термостатами за допомогою GSM смартфона.

Модуль GSM виконує роль вашого особистого помічника – ви подзвонили йому, дали команду –

наприклад, заздалегідь до певного часу нагріти помешкання – і уся родина приїде у теплий і затишний будинок. Або навпаки: забули вранці, їдучи на роботу, зменшити потужність котла – не проблема : можна це зробити прямо з роботи, через інтернет або зі смартфона по дорозі до роботи.

GSM модуль – це компактний прилад з власною SIM-картою будь-якого оператора (важливо, щоб він забезпечував впевнений прийом сигналу в даній місцевості), що дає змогу управляти кліматом у приміщенні з будь-якого телефону (супутникової, мобільного або фіксованого зв’язку), планшета або ПК. Це, по суті комп’ютер, зістикований із зовнішніми датчиками і має можливість змінювати  режими роботи системи опалення. Звичайно, модуль повинен перебувати у зоні впевненого прийому оператора мобільного зв’язку.